פרויקט רופאי חלום

פרויקט "רופאי חלום" החל את פעילותו במרכז הרפואי זיו בינואר 2005, במחלקת ילדים בלבד. לאור ההצלחה בשיתוף הפעולה עם הצוות ובתמורה שחלה אצל המאושפזים ומלוויהם, הוחלט להרחיב את פעילות רופאי חלום למחלקות נוספות. כיום עובדים בבית החולים ארבעה רופאי חלום: יוני גור, ירון בן מנחם, שושי אופיר ועמיחי עזר.

רופאי החלום משתלבים בעבודת הצוות הרפואי ומשולבים בתהליכי הטיפול בילדים, כמו לקיחת דמים, החלפת תחבושות ופרוצדורות טיפוליות הכרוכות בכאב ואי-נעימות. במחלקות מסוימות הם נוכחים ברגעי ההמתנה לטיפול, בהפגת המתח והחששות ובשינוי אווירת המתח והחרדה המאפיינת את השלב הטרום-טיפולי. בנוסף, הם שומרים על קשר מקצועי עם האחיות הממונות, הפסיכולוגים, העובדים הסוציאליים, המרדימים וכמובן עם הרופאים המומחים, בכדי להביא להצלחת הטיפול בילד תוך שמירה על חיוכו ומצב רוחו.

למחלקת ילדים ולמיון ילדים, הצמוד למחלקה, רופאי החלום מגיעים בכל בוקר, ועוזרים לצוות הרפואי בהתמודדות עם המטופלים ומשפחותיהם. הם מפיגים מתחים, מסיחים את הדעת מהטיפולים, מחזקים, מפיחים תקווה ויוצרים אווירה חיובית.

בחדרי הניתוח רופאי החלום מלווים את הילדים העומדים בפני ניתוח ממש עד למיטת הניתוחים. נוכחותם של רופאי החלום בחדר הניתוח עוזרת הן לילד, הן להורה והן לצוות המטפל.

במחלקות אחרות רופאי החלום מבקרים פעמים אחדות בשבוע, נמצאים עם הילדים במהלך ביקורי הרופאים והבדיקות והופכים את המחלקה למגרש שעשועים שבו הילדים, המשפחות והצוות הרפואי נהנים ולוקחים חלק פעיל.

כניסתם של רופאי החלום לחדר במהלך פרוצדורות רפואיות קריטיות גורמת לעתים למהפך: חיוך מופיע על פניו של הילד, אדמומיות חוזרת ללחייו והבדיקה נמשכת כמתוכנן. לעיתים הם עורכים "טיול" בבית החולים, חוקרים ובודקים מחלקות חדשות ומשאירים אחריהם שובל של חיוכים וצחוק.

המטרות הטיפוליות של רופאי חלום:

  • להניע ולאתגר את הילד להתגבר על מחלתו.
  • להעצים את הכוח הפנימי, את הרצון ואת המוטיבציה להילחם במחלה.
  • לשפר את הטיפולים בפרט ואת חווית האשפוז בכלל.
  • לשפר את האווירה הכללית במחלקה.