לראשונה בצפון במרכז הרפואי זיו: ניתוח מעקף תריסריון בשיטה חדשה ומתקדמת בוצע בהצלחה

29/11/2015

בשירות לניתוחי השמנת יתר (בריאטריה) במחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו, ממשיכים להצטיין ולשפר את מגוון הניתוחים המתקדמים המוצעים. לראשונה בצפון, בוצע בחדרי הניתוח במרכז הרפואי זיו, ניתוח מעקף תריסריון בשיטה חדשה, אחד הניתוחים המתקדמים והחדישים ביותר בתחום הבריאטריה, שבוצע עד כה רק במרכזים רפואיים מובילים במרכז הארץ. הניתוח המתקדם בוצע באישה בשנות ה-30 מהצפון, שהגיעה לטיפול במרכז הרפואי זיו במשקל של 240 ק"ג, כחלק מסדרת ניתוחים דו-שלבית שהחלה לפני כשנתיים.

ד"ר איגור דשקובסקי, מנתח בכיר במחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו ומומחה בניתוחים בריאטרים, אשר ביצע את הניתוח מסביר, כי קיימים שני סוגים של ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר- קבוצת ניתוחים אחת פועלת בעיקרון בו מקטינים את כמות האוכל אותו האדם יכול לאכול על ידי צמצום גודל הקיבה. קבוצת הניתוחים השניה פועלת על עיקרון של הקטנת ספיגת המזון בגוף ובכך מניעת השמנה. "ניתוח מעקף תריסריון שייך לקבוצת הניתוחים הבריאטריים הפועלים על עיקרון הקטנת ספיגת המזון בגוף. הבעיה בניתוחים מסוג זה היא שבעוד שאנו מקטינים את ספיגת המזון וכך גם את ספיגת הקלוריות, במקביל נפגעת גם הספיגה של ויטמינים וחלבונים שהינם חיוניים לפעילות תקינה של הגוף. ניתוח התריסריון בשיטה החדשה הינו ניתוח מסובך לביצוע ודורש מיומנות גבוהה, אך הוא מאפשר קבלת תוצאות טובות יותר הנשמרות לטווח ארוך. יחס האיזון המתקבל לאחר הניתוח בין ספיגת הקלוריות לספיגת החלבונים והוויטמינים הינו מצויין ואחוזי ההצלחה לטווח ארוך של ניתוח זה עומדים על 90%-95% על פי מחקרים אחרונים" אומר ד"ר דשקובסקי.

ד"ר דשקובסקי מסביר, כי הטיפול באישה בוצע בשני שלבים, שכן ביצוע של ניתוח מעקף תריסריון מצריך מדד מסת גוף (BMI) הנמוך מ-60. "ראשית ביצענו למטופלת לפני כשנתיים ניתוח 'שרוול', על מנת להביא לירידה במדד מסת הגוף שלה, שתאפשר את ביצוע מעקף התריסריון. בשלב הראשון האישה השילה ממשקלה כ-100 ק"ג והתאפשר לנו להמשיך לשלב השני - ניתוח מעקף תריסריון בשיטה החדשה. כאמור, לניתוח זה סיכוי הצלחה לטווח ארוך גבוהים במיוחד, לכן הוחלט על ביצועו מבעוד מועד על מנת להעניק לאישה את מירב הסיכויים לשוב למדדים תקינים ולנהל חיים נורמליים" אומר ד"ר דשקובסקי.

עוד מוסיף ד"ר דשקובסקי: "למיטב ידיעתי ישנם מספר מקרים בודדים בארץ בהם בוצע הניתוח בשיטה החדשה. בסיום הניתוח השארנו את המטופלת להשגחה למשך ארבעה ימים ולאחר מכן היא שוחררה לביתה. כעת היא תזדקק לליווי צמוד על ידי דיאטנית והקפדה על דיאטה מתאימה, כמו גם בדיקות תקופתיות למעקב אחר התקדמותה. אני מעריך כי כעת היא תוכל להשיל ממשקלה עוד 50-60 ק"ג נוספים ולשוב למדדים נורמליים" ציין ד"ר דשקובסקי.

המרכז הרפואי זיו הינו אחד מהמרכזים המוכרים והמצטיינים לטיפול בהשמנת יתר. השירות לניתוחי השמנת יתר במסגרת המחלקה הכירורגית הינו יחידה רב-תחומית המטפלת בהשמנת יתר חולנית ומציעה פתרונות ניתוחיים בתמיכת צוות מומחים הכולל: מנתח כירורגי, אנדוקרינולוג, עובדת סוציאלית ודיאטנית. התערבות כירורגית לסובלים מהשמנת יתר העומדים בקריטריונים הרפואיים, נכללת בסל הבריאות, ללא כל עלות מצד המטופל.דר' איגור דשקובסקי (מימין) במהלך ניתוח לטיפול בהשמנת יתר במרכז הרפואי זיו