ניתוח אנדוסקופי מתקדם לתינוקת בת 3 חודשים לתיקון מום מולד בכיס השתן בוצע בהצלחה במרכז הרפואי זיו

15/10/2015

מחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי זיו מרחיבה את מגוון השירותים האורולוגיים לילדים, במסגרת שיתוף הפעולה עם בית החולים "הדסה" בירושלים, בביצוע ניתוחי אורולוגיה מורכבים.

השבוע, בוצע במרכז הרפואי זיו, ניתוח לתינוקת בת שלושה חודשים (!) שסבלה ממום מולד בכיס השתן, שחסם ושיבש את תפקוד הכליה הימנית שלה.
התינוקת אושפזה לפני כחודש במצב קשה במחלקת טיפול נמרץ ילדים. לאחר טיפול ארוך ומסור התייצב מצבה של התינוקת והיא יצאה מכלל סכנה, אך עקב המום המולד בכיס השתן, המליצו הרופאים על הניתוח.

הניתוח בוצע בגישה זעיר-פולשנית (אנדוסקופיה) על ידי ד"ר רן כץ, מנהל מחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי זיו, ופרופ' יחזקאל (חזי) לנדאו, מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. במהלך הניתוח, שארך שעה, החדירו הרופאים לכיס השתן של התינוקת סיב אופטי עם מצלמה, באמצעותה זוהה המום מסוג אורטרוצלה – ציסטה בדופן השופכן ,באזור בו קיים חיבור אל שלפוחית השתן, שהפריעה לתהליך הקריטי של ניקוז הכליה. במקביל לסיב האופטי הכניסו המנתחים כלי ניתוח מיוחדים וביצעו הסרה של הציסטה.

ד"ר רן כץ, מנהל מחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי זיו מסביר כי ניתוח בגישה זעיר-פולשנית (אנדוסקופיה), מפחית את הסיכונים ומזרז את ההחלמה. "בניתוח זעיר-פולשני, במקום לבצע חתך גדול לצורך הניתוח, מחדירים באמצעות אנדוסקופ, מצלמה זעירה ומשוכללת ומספר מכשירי עזר, בעזרתם מבצעים את הניתוח במלואו בתוך גופו של החולה. בגישה זו נחסכים גורמי סיכון רבים הקיימים בניתוח בגישה 'פתוחה', הכאבים לאחר הניתוח פחותים בצורה ניכרת, האשפוז לאחר הניתוח קצר וההחלמה מהירה. לראיה- יום לאחר הניתוח כבר שחררנו את התינוקת לביתה, ומעבר למעקב צמוד במחלקה אחר החלמתה, היא לא תזדקק לטיפולים ואשפוזים נוספים".

עוד מוסיף ד"ר כץ, כי שיתוף הפעולה עם בית החולים "הדסה" אפשר להרחיב את מגוון הניתוחים ואפשרויות הטיפול והענקת מענה למספר רב יותר של בעיות רפואיות. "שיתוף הפעולה שהחל לפני מספר חודשים, בין מומחים מזיו לבין מומחי בית חולים הדסה נושא פרי. אנו מרחיבים כל העת את קשת הטיפולים והניתוחים המורכבים עבור ילדי האזור, דבר אשר מאפשר להורים לקבל את מגוון השירותים החשובים האלו סמוך למקום מגוריהם" אומר ד"ר כץ.


ד"ר רן כץ, מנהל מחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי זיו ופרופ'  חזי לנדאו, מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים בביה"ח הדסה עין כרם