יחידה לקרדיולוגיית ילדים נפתחה במרכז הרפואי זיו

23/8/2015

המרכז הרפואי זיו מרחיב את שירותיו עבור ילדים ובני נוער ואת צוות הרופאים והמומחים, עם הצטרפותו לצוות של ד"ר משה דותן, מומחה בקרדיולגיית ילדים, שעבר מבית החולים רמב"ם, שם שימש כרופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיית ילדים.

ד"ר דותן, בן 43 ממושב הושעיה, הינו בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. התמחה ברפואת ילדים בבית חולים העמק בעפולה ובקרדיולגיית ילדים בבית החולים רמב"ם בחיפה.

היחידה החדשה לקרדיולוגיית ילדים, במרכז הרפואי זיו כבר החלה לפעול, והשבוע ביצע ד"ר דותן צינתור בתינוק בן מספר ימים שנולד עם מום לב כחלוני מורכב, שהתבטא בחסימה של מוצא החדר הימני של הלב, והיווה סכנה מיידית לחייו של התינוק. הצינתור בוצע על ידי ד"ר דותן תוך שיתוף פעולה עם פרופ' אברהם לורבר, מנהל המכון לקרדיולוגית ילדים ברמב"ם, צוות מחלקת טיפול נמרץ ביילוד וצוות מחלקת הרדמה במרכז הרפואי זיו. במהלך הצינתור פתחו הרופאים את המסתם הריאתי על ידי החדרת בלון בשיטת צינתור מלעורי. הפעולה הסתיימה בהצלחה.

במסגרת היחידה החדשה לקרדיולוגיית ילדים, במרכז הרפואי זיו מאובחנים מומי לב מולדים בעוברים, בילודים, בתינוקות וילדים מתפתחים, כולל נערים ונערות. היחידה מספקת שירותי מעקב וטיפול, החל מתקופת ההיריון בעוברים אשר אובחן אצלם מום בלב, דרך תקופת הילדות וההתבגרות וכן במבוגרים שנולדו עם מום לב מולד, או שאובחנו בבגרותם.
בשלב זה פועלת היחידה החדשה כחלק מהחלקה הקרדיולוגית ובעתיד מתוכנן מיקומה במרכז החדש לרפואת הילד , כאשר תסתיים הקמתו. ליחידה החדשה נרכש ציוד ייעודי משוכלל הכולל מכשיר אקו לב חדש מיוחד לבדיקה בילדים, וכן ציוד מיוחד עבור צינתורים לילדים, בעלות כוללת של מעל לחצי מיליון שקלים.  

היחידה לקרדיולוגיית ילדים מעניקה מענה למטופלים המאושפזים במחלקות השונות של המרכז הרפואי זיו: המרכז לבריאות האישה, מחלקת ילדים, טיפול נמרץ בילוד וכירורגיית ילדים.
השירותים הניתנים ביחידה החדשה לקרדיולוגיית ילדים כוללים הערכות סיעודיות ורפואית, ובדיקות שונות לכל הגילאים כגון: בדיקות משלימות של תרשימי א.ק.ג. במנוחה ובמאמץ, רישומי הולטר א.ק.ג. לאיתור הפרעות בקצב הלב, הולטר לחץ דם לאבחון ואופטימיזציה של הטיפול ובדיקות אקו-דופלר להערכה מבנית ותפקודית של הלב. בנוסף, מבוצעות ביחידה פעולות משולבות של צנתור בפיקוח רנטגן ואקו- ושט, המהוות חלופה לניתוח לב פתוח.

ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו, אומר כי המרכז הרפואי זיו נערך לקראת פתיחתו של המרכז לרפואת הילד, שבנייתו נמצאת בשלבים אחרונים, לצורך כך קולט בית החולים רופאים מומחים בתחומים שונים ברפואת ילדים. "המרכז הרפואי זיו ממשיך להרחיב את מגוון השירותים הניתנים לתושבי האזור ומעתה לא יהיה עוד צורך בנסיעה לבתי חולים מרוחקים לצורך בדיקות חיוניות בתחום קרדיולוגיית הילדים וניתן יהיה לבצע מעקב וטיפולים כבר משלב ההיריון אחר העובר ובהמשך לאחר הלידה ועד לגיל הבגרות. שירות זה הינו עוד נדבך לקראת פתיחתו של המרכז לרפואת הילד, בהמשך לקליטתם בצוות המרכז הרפואי של מומחית לכירורגיית ילדים, מנהל חדש למחלקה לטיפול נמרץ ביילוד ומנהלת חדשה למיון הילדים" אומר ד"ר זרקאדר' משה דותן, מנהל קרדיולוגיית ילדים