לראשונה במרכז הרפואי זיו: ניתוח להשתלת שתל שבלול באוזן

7/10/2015

הניתוח החדשני יצטרף למגוון הטיפולים המתקדמים המוצעים במחלקת אף-אוזן-גרון. ניתוח ראשון להשתלת שתל שבלול באוזן בוצע בהצלחה במרכז הרפואי זיו, על ידי ד"ר מסעוד סקר, בעל התמחות ייחודית בניתוחי אוזניים, מומחה למחלות אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר. ניתוח ההשתלה בוצע באישה בת 70 תושבת האזור עם ליקוי שמיעה תחושתי עצבי עמוק דו צדדי, אשר מכשירי שמיעה רגילים לא סייעו לה. הניתוח ארך ארבע וחצי שעות, וכאמור עבר בהצלחה.

שתל שבלול הינו אביזר אלקטרוני המושתל באוזניהם של מטופלים הסובלים מליקויי שמיעה קשים עד לחרשות מלאה, אשר מכשירי שמיעה רגילים אינם מועילים להם. מטרתו של השתל לשקם את יכולת קליטת הקול ולאפשר זיהוי דיבור. בקרב מטופלים אלו הקולטנים התחושתיים, תאי השיער, אשר נמצאים בשבלול של האוזן הפנימית פגומים ואינם מבצעים את תפקידם שהינו התמרת האות הקולי-מכני לאות חשמלי, וכתוצאה מכך לא מגיע המידע למרכז השמיעה במוח. שתל השבלול עוקף את תאי השיער הפגועים בשבלול האוזן ומבצע התמרה של האות הקולי, הדיבור, לאות חשמלי. אות חשמלי זה מועבר לעצב השמיעה, ודרכו למרכז השמיעה במוח, וכך מתאפשרת הבנת דיבור. השתל מיועד לשיקום שמיעה בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים בעלי מבנה אוזן המאפשר השתלה.

ד"ר מסעוד סקר, רופא בכיר במחלקת אף-אוזן גרון וניתוחי ראש וצוואר, בעל התמחות ייחודית בניתוחי אוזניים, שביצע את הניתוח, מסביר כי השתל השבלולי הינו התקן לכל החיים שלאחר השתלתו נדרשת ביקורת רצופה ומסודרת בבית החולים על מנת להבטיח את יעילותו, אך למטופלים רבים הינו הפתרון היחיד המאפשר שמיעה. "שתל השבלול שונה ממכשירי שמיעה רגילים. בשבועות הראשונים לאחר החיבור לשתל ניתן לשמוע רק צלילים, מבלי יכולת לזהות ולהבין. במשך החודשים הראשונים מתרחש תהליך הסתגלות לשמיעה דרך השתל ובמהלך תקופה זו חשוב ביותר לקיים קשר קבוע עם הגורמים המשקמים בבית החולים ומחוץ לבית החולים" מציין ד"ר סקר.

עוד מוסיף ד"ר סקר כי מושתלים אשר שמעו בעבר, בדרך כלל מגיעים ליכולות שמיעתיות טובות יותר בהשוואה לבעלי חרשות מולדת שהושתלו בגיל מאוחר. עבור ילדים בעלי לקות שמיעה או חרשות מולדת יכולת פיתוח השפה והדיבור אורכת מספר שנים, אך ככל שהושתלו בגיל צעיר יותר, רצוי פחות משנתיים, כך גדלים סיכוייהם להפיק את מירב התועלת מן השתל הן מבחינה תקשורתית והן מבחינה לימודית.

"הן בהשתלות בקרב ילדים והן במבוגרים, הצוות המשקם בבית החולים בשיתוף עם הגורמים המשקמים מחוצה לו, בונים ביחד עם המושתל ומשפחתו תכנית שיקום אישית ומערך ציפיות מותאם בכל שלב ושלב על פי התקדמות אישית של המטופל. מרבית המושתלים זקוקים ללמידה שמיעתית מובנית, אינטנסיבית ומתמשכת. למידה זו נעשית במסגרת טיפולים אצל קלינאית תקשורת וחיונית במיוחד בשנתיים הראשונות שלאחר ההשתלה, אך גם בהמשך הדרך. קצב ההתקדמות לאחר ההשתלה וההישגים השמיעתיים משתנים ממושתל למושתל, כאשר יכולות השמיעה משתפרות ומשתכללות גם שנים לאחר ההשתלה" אומר ד"ר סקר.

ד"ר פיטר גילבי, מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש וצוואר במרכז הרפואי זיו אומר כי מעתה ניתוחי שתל שבלול יצטרפו למגוון הניתוחים והטיפולים הניתנים במסגרת המחלקה וכי לאחר ביצוע ההשתלה יתבצע המשך טיפול, תמיכה ומעקב על ידי קלינאיות התקשורת של מכון השמיעה בבית החולים, אשר עברו הכשרה מיוחדת בנושא. "עד כה נאלצו מטופלים מהגליל ורמת הגולן לנסוע לבתי חולים מרוחקים על מנת לעבור את הניתוח, כעת יוכלו לקבל את השירות קרוב למקום מגוריהם. המחלקה ממשיכה להתפתח ולהשתכלל כל העת, על מנת להעניק לתושבי האזור את השירות והטיפול הטובים ביותר שניתן, תוך הקפדה על הסטנדרטים הגבוהים ביותר הן מבחינת הטיפול והן מבחינת המכשור, הציוד והטכנולוגיה הרפואית הנמצאים בשימושה. אומר ד"ר גילבי.


דר' מסעוד סקר מבצע השתלת שתל שבלול באוזן, לראשונה במרכז הרפואי זיו