לראשונה במרכז הרפואי זיו: השתלת התקן זעיר לניטור הפרעות בקצב הלב ללא צורך בניתוח

12/7/2015

התקן זעיר לניטור הפרעות בקצב הלב הושתל השבוע לראשונה במחלקת קרדיולוגיה במרכז הרפואי זיו. השתלת ההתקן בוצעה באישה בת 50 תושבת האזור, הסובלת מאירועים חוזרים של איבוד הכרה פתאומי (התעלפות).
ההתקן הזעיר, "רווילינק" ((Reveal LINQ , פרי פיתוחה של חברת מדטרוניק, מאפשר ניטור רציף של הפעילות החשמלית של הלב במשך 24 שעות ביממה, לתקופה של עד 3 שנים, במטרה לאבחן האם הסיבה לאיבוד ההכרה הפתאומי הינה כתוצאה מהפרעת קצב הלב. בנוסף, ההתקן מאבחן את סוג הפרעות קצב הלב, במידה וקיימות- עלייתיות, כגון: פרפור פרוזדורים וחדריות, במטופלים עם תחושת "דפיקות לב" שאינן מתועדות בבדיקות א.ק.ג רגילות.

ההתקן הזעיר , (אורך 4 ס"מ, רוחב חצי ס"מ ועובי כ-3 מ"מ) מושתל מתחת לעור באזור הלב, אך בשונה מטכנולוגיות קודמות, מוחדר לגוף דרך חתך מזערי, באמצעות מחדר הדומה למזרק, בפעולה זעיר פולשנית הנמשכת דקות אחדות בלבד. ההתקן מזהה את הפרעות קצב הלב ומשדר ישירות לבית החולים, כך שבמקרה של אירוע שהמטופל אינו חש בו כמו פירפור פרוזדורים או הפסקות בדופק באמצע הלילה, הדיווח מגיע באופן אוטומטי והמטופל מוזמן להמשך בירור וטיפול בטווח זמן קצר. בנוסף, ההתקן יכול לבצע רישום א.ק.ג בזמן התראה של המטופל. בזכות מימדיו הזעירים ההתקן אינו מפריע לפעילות היומיומית, וממשיך בפעולת הניטור גם במהלך מקלחת או רחצה בים.

ד"ר אינה רוזנפלד ממחלקת קרדיולוגיה במרכז הרפואי זיו, שביצעה את הזרקת ההתקן מסבירה כי קיימות מספר סיבות לאיבוד הכרה פתאומי ובכדי לאפשר טיפול הולם בתופעה יש ראשית לאתר את הסיבה הרפואית לכך, כאשר הסיבה המסוכנת ביותר הינה לבבית ונובעת מהפרעות קצב הלב. "איבוד הכרה פתאומי הינו אירוע מסוכן לחולה, עקב פגיעות גוף אפשריות, כמו חבלה או שבר כתוצאה מנפילה וכו', במקרה של איבוד הכרה על רקע קרדיאלי כתוצאה מהפרעות בקצב הלב, הסיכון לחולה גובר, שכן אירועים אלו עלולים לגרום לדום לב", אומרת ד"ר רוזנפלד

ומציינת כי בחולים עם גורמי סיכון לאיבוד הכרה פתאומי כתוצאה מהפרעות לבביות, קיים צורך בניטור רצוף של פעילות הלב, על מנת לשלול או לאשר בוודאות האם הסיבה הרפואית הינה לבבית, ולהעניק טיפול מתאים. "חולים עם סיכון מוגבר ואבחנה חשודה לאיבודי הכרה חוזרים כתוצאה מסיבה קרדיאלית מופנים לבירור פולשני באמצעות השתלת מכשיר רושם א.ק.ג תת עורי. קיים מגוון של מכשירים מסוג זה, אך ההתקן החדשני הינו קטן במיוחד, מאפשר השתלה קלה שאורכת רבע שעה באשפוז יום, אינה מותירה צלקת משמעותית והמטופל משוחרר לביתו לאחר שעתיים בלבד" אומרת ד"ר רוזנפלד.

ד"ר מג'די חלבי, מנהל מחלקת קרדיולוגיה במרכז הרפואי זיו אומר כי מזה כשנה פועלת במחלקה מרפאה לטיפול באיבוד הכרה פתאומי, אשר מטפלת בחולים שהופנו על ידי רופאי משפחה, קרדיולוגים ובעקבות אשפוזים, לאחר אירועים חוזרים של איבוד הכרה. "הפעילות במרפאה לאיבוד הכרה מסייעת לאלו הסובלים מהתופעה באבחנה מדוייקת וטיפול נכון בבעיה זו. אנו עושים את המירב על מנת להעניק למטופלינו את השירות המתקדם והטוב ביותר הן מבחינת הטיפול הפיזי והן מבחינת המכשור, הציוד והטכנולוגיה הרפואית הנמצאים בשימוש המחלקה" אומר ד"ר חלבי.

 

ד"ר אינה רוזנפלד, המטופלת גב' יפרח תמר, וד"ר חלבי מג'די, מנהל מחלקת קרדיולוגיה.