לראשונה במרכז הרפואי זיו: ניתוח ארטרוסקופיה לתיקון קרע בגיד סביב מפרק הירך

26/2/2015

ניתוח ארתרוסקופיה (ניתוח זעיר-פולשני) לתיקון קרע בגיד סביב מפרק הירך בוצע לראשונה במרכז הרפואי זיו, על ידי ד"ר נועם רשף, אורתופד בכיר במחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי זיו, האחראי על תחום פגיעות ספורט וארטרוסקופיות, ועל תחום כף הרגל והקרסול.

הניתוח בוצע בגבר בן 47, ספורטאי מאחד הישובים בגליל שסבל במשך תקופה ממושכת מכאבים במפרק הירך, וטיפול תרופתי, פיזיותרפי וזריקות לא סייעו לו. לאחר שנבדק על ידי ד"ר רשף, נמצא, כי הוא סובל מקרע חלקי בחיבור של הגיד למפרק הירך.
לצורך הטיפול הוחלט, כי יבוצע ניתוח בשיטת ארתרוסקופיה, במהלכו מבוצעים על ידי הרופאים מספר חתכים קטנים אשר דרכם מוחדרים לאזור הניתוח מצלמה זעירה וכלי העבודה של המנתח ומבוצע התיקון הנדרש. ניתוחים אלו חוסכים את הצורך בחתך גדול ומצמצמים את הסיכון לפגיעה בכלי דם ועצבים וברוב המקרים מאפשרים החלמה מהירה יותר מאשר בניתוח רגיל וחזרה לפעילות מלאה.

את הניתוח, שארך שעתיים, ביצע ד"ר רשף בסיוע חברו הטוב מתקופת הלימודים וההתמחות, ד"ר איתמר בוצר מבית החולים רמב"ם, אורתופד בכיר, מומחה בארתרוסקופיות של מפרק ירך, ובמהלכו בוצע ניקיון יסודי של רקמה דלקתית נרחבת באזור הפגוע ותפירה של הגיד הקרוע.

ד"ר רשף מסביר, כי מדובר בפציעה לא שכיחה שמגיעה לרוב עם פתולוגיות נוספות במפרק הירך: "במקרה הנוכחי, מדובר היה בפגיעה מבודדת, לכן הייתה לנו אפשרות לבצע ניתוח פתוח או לנתח בגישה הארתרוסקופית. ניתוח ארתרוסקופי מאפשר לנו לתקן את המבנים הפגועים ולשפר את תפקוד האזור הפגוע עם מינימום סיכון למנותחים ותוצאות מצוינות ולכן בחרנו בגישה זו" אומר ד"ר רשף.
עוד מוסיף ד"ר רשף, כי הניתוח עבר בהצלחה וכמעט מיד אחריו החל המנותח בתרגולי פיזיותרפיה במחלקה. "הניתוח עבר בהצלחה רבה והמטופל שוחרר לאחר יומיים בלבד לביתו. הוא יישאר בהמשך מעקב תקופתי במרפאה" אמר ד"ר רשף.

פרופ' אלכסנדר לרנר, מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי זיו מציין, כי המחלקה עושה את המיטב על מנת להעניק לתושבי הגליל את השירות והטיפול המתקדמים והטובים ביותר שניתן "מחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי זיו שואפת לסטנדרטים הגבוהים ביותר הן מבחינת הטיפול והן מבחינת המכשור, הציוד והטכנולוגיה הרפואית הנמצאים בשימוש המחלקה. רופאי המחלקה מקפידים להתעדכן בכל שיטות הטיפול המתקדמות הקיימות בעולם ולהכיר את כל הציוד והמכשור הרפואי החדיש. אנו מרחיבים את מגוון הניתוחים והשירותים במחלקה על מנת להעניק למטופלים את הטיפול המקצועי הטוב ביותר שניתן, אומר פרופ' לרנר.

 
מימין - דר נעם רשף, רופא בכיר במחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי זיו ודר איתמר בוצר מבית החולים רמבם במהלך ניתוח ארתרוסקופיה בגיד הברך.