לראשונה בצפון ניתוח ארתרוסקופיה של הכתף והשתלת בלון ביולוגי להפחתת כאבים ושיפור התפקוד בוצע במחלקה האורתופדית

3/3/2014

ניתוח ארתרוסקופיה של הכתף, במהלכו החדירו המנתחים בלון ביולוגי מיוחד "אורתו-ספייס" - בוצע לראשונה בצפון, בהצלחה, במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי זיו על ידי ד"ר וסילי צ'ירימיסין וד"ר נועם רשף, רופאים בכירים במחלקה האורתופדית. על ביצוע הניתוח פיקח ד"ר אליהו אדר, מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים וולפסון הנמנה על מפתחי ה"אורתו-ספייס".

הניתוח בוצע בגבר בן 41, פועל בניין מרמת הגולן. האיש סבל מכאבים עזים והגבלה בתפקודו, כתוצאה מקרעים מאסיביים בגידים בשתי כתפיו, שמצבם היה כה חמור עד שלא ניתן היה לתקנם. מאחר ולא ניתן היה לנתח את שתי הכתפיים במקביל, בחרו הרופאים לטפל ראשית בכתף שמאל, שמצבה היה חמור יותר.

במהלך הניתוח ביצעו הרופאים שני חתכים מזעריים אשר דרכם הוכנסו לכתף מצלמה בעלת סיב אופטי וכן כלי ניתוח המותאמים לסוג ניתוח זה. הרופאים ביצעו ניקיון יסודי של רקמה לא תפקודית בכתף ולאחר מכן החדירו דרך אותו חתך בלון ביולוגי מיוחד לתוך החלל שנוצר. את הבלון ניפחו במים פיזיולוגים על מנת שישמש כחוצץ בין ראש הזרוע החשוף באזור בו נמצאו הגידים, לבין העצם.

ד"ר נועם רשף הסביר, כי הבלון ממלא את החלל בכתף למשך מספר חודשים, כאשר בתקופה זו שריר הכתף לומד לתפקד במקומם של הגידים שנקרעו. "הבלון אותו החדרנו לחלל הכתף עשוי מחומר מתפרק ונספג בגוף לאחר 3-4 חודשים. בזמן זה יזדקק המנותח לפיזיותרפיה על מנת לשפר את יכולת התנועה ו"לחנך" את השרירים בכתף לעבוד מעט אחרת. זהו ניתוח קצר מאוד עם מינימום סיכונים או נזק לאזור ותהליך החלמה קל יחסית, ונותן תוצאות מצוינות של הפחתת הכאב והגדלת טווח התנועה בכתף" אומר ד"ר רשף.
עוד מוסיף ד"ר רשף, כי הניתוח מהווה אפשרות לדחיית ניתוח החלפת כתף הפוכה, הנחשב אפשרות טיפולית טובה אך אחרונה לפגיעות מסוג זה.

ד"ר אלכסנדר לרנר, מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי זיו מציין, כי המחלקה עושה את המיטב על מנת להצטייד במכשור מתקדם ולהעניק לתושבי הגליל את השירות והטיפול המתקדמים והטובים ביותר שניתן בדיוק כמו במחלקות מובילות בעולם "המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי זיו שואפת לסטנדרטים הגבוהים ביותר הן מבחינת הטיפול והן מבחינת המכשור, הציוד והטכנולוגיה הרפואית. רופאי המחלקה מעודכנים תמידית בכלל שיטות הטיפול המתקדמות וכן מיומנים בשימוש בציוד והמכשור הרפואי החדיש ביותר. אנו מרחיבים את מגוון הניתוחים והשירותים במחלקה על מנת להעניק למטופלים שלנו את הטיפול המקצועי הטוב ביותר שניתן" אומר ד"ר לרנר.

 
צילום : חנה ביקל עוזרת דובר