יחידה חדשה לשיקום חולי לב נפתחה במרכז הרפואי זיו

20/11/2013

בהמשך לשדרוג השירות הרפואי לתושבי הצפון, נפתחה יחידה חדשה לשיקום חולי לב במרכז הרפואי זיו, במסגרת ובפיקוח המערך הקרדיולוגי של בית החולים. היחידה החדשה קולטת מטופלים שלקו באירוע לב או סובלים ממחלת לב וכלי דם, כולל מטופלים לאחר התערבות ניתוחית או צנתור, ו/או השתלת קוצב. בנוסף עוסקת היחידה בהנחלת עקרונות הטיפול המניעתי למטופלים בעלי סיכון גבוה למחלת לב טרשתית או למחלות לב וכלי דם אחרות.

ביחידה החדשה פועל צוות רב-מקצועי בעל ניסיון בהנחיית פעילות שיקומית ובפיקוח עליה, הכולל קרדיולוגית המתמחה בשיקום חולי לב, רופא ופיזיולוג המתמחה בשיקום חולי לב, אחות אחראית לשיקום חולי לב, עובד סוציאלי המתמחה בהתערבות פסיכו-סוציאלית פרטנית וקבוצתית, ותזונאית המתמחה באיזון דיאטטי של מטופלים עם מחלות לב וכלי דם.

ההצטרפות לתכנית ביחידת השיקום כוללת מפגש מקדים עם הקרדיולוגית במרפאת השיקום, להערכת התאמת המטופל לתכנית. לאחר מכן ייפגש המטופל עם האחות האחראית לשיקום, להערכת רכיבי תמיכה פסיכו-סוציאליים והיענות לטיפול תרופתי. במידה וימצא מתאים לתכנית, יעבור המטופל הערכה תפקודית וקלינית על ידי הרופא והפיזיולוג האחראי לתכנית, עם הצבת יעדי שיקום והכנת תכנית המותאמת לנתוניו וצרכיו האישיים.

במהלך תכנית השיקום עוברים המטופלים הדרכות ואימונים קבוצתיים, בפיקוח רפואי-פיסיולוגי-תזונתי, ועם הכוונה לפעילות שיקומית עצמאית גם בבית. פיקוח זה מבקר את השינויים התפקודיים והקליניים החלים במטופל, מאזן את הטיפול התרופתי בהתאם להתקדמות השיקום, ועוקב אחר הבדיקות הנדרשות על פי מצבו הרפואי. ליווי ייחודי זה יסייע למטופל לצלוח את שלבי הקליטה הראשוניים ולהשתלב בתכנית, תוך כדי התמודדות באתגרים הרפואיים, ההתנהגותיים והנפשיים שעומדים בפניו.

ד"ר רון גולן, מנהל היחידה לשיקום לב, אומר כי תכנית שיקום חולי הלב ביחידה החדשה תכלול את מגוון הפעולות הנדרשות להבאת מטופל עם מחלת לב וכלי דם לרמת תפקוד מיטבית מבחינה גופנית, נפשית וחברתית: "היחידה החדשה תעניק לתושבי האזור טיפול רב-תחומי, מניעתי ושיקומי אשר יסייע למי שסבלו מאירוע לב או הנושאים גורמי סיכון משמעותיים ללקות בו. הטיפול כולל תוכנית התערבות בהרגלי חיים עם השגחה רפואית, פיזיולוגית ותזונתית. השירות החדש מזרז החלמה, מסייע בהשבת הביטחון העצמי למטופל ולמשפחתו ומשריש שינויים ארוכי טווח בחייהם, למניעת התקדמות המחלה. תכנית שיקום כזו, המתנהלת בין כותלי מרכז רפואי גדול, מוסיפה למטופלים ממד של ביטחון ויציבות, שאינו קיים בתכניות דומות המוצעות באזור הגליל" אומר ד"ר גולן.

לקבלת פרטים נוספים על היחידה החדשה והרשמה לתכנית: 04-6828123