לראשונה במרכז הרפואי זיו: ניתוח ארתרוסקופיה בכתף בוצע בהצלחה

31/10/2012

המחלקה האורטופדית מרחיבה את שירותיה ואת מגוון הטיפולים והניתוחים המבוצעים בה, ולאחרונה ביצעה בהצלחה ניתוח ארתרוסקופיה (ניתוח זעיר-פולשני) של הכתף. הניתוח המורכב בוצע על ידי ד"ר וסילי צ'רמיסין, מומחה באורטופדיית הכתף והגפה עליונה, וד"ר נועם רשף, מומחה באורטופדיית ספורט ואורטופדיית כף הרגל והקרסול – שניהם מומחים חדשים שהצטרפו לצוות המחלקה בשנה האחרונה.

הניתוח בוצע בגבר מהצפון, בשנות החמישים לחייו, שסבל שנים מכאבים עזים בכתף בגלל הסתיידות של כלי דם בשרירים מסובבי הכתף. המנתחים ביצעו שלושה חתכים בגודל של 3-4 מ"מ בכתפו, דרכם הוכנסו מצלמה וכלי עבודה זעירים. לאחר ניקוי ההסתיידויות בוצעה בכלים אלה גם שטיפה יסודית של האזור המנותח.

ניתוחי הארתרוסקופיה דורשים מומחיות ומיומנות גבוהה ביותר ואורכים זמן רב. יש להם כמה יתרונות: הם חוסכים את הצורך בחתך גדול ובכך מצמצמים את הסיכון לפגיעה בכלי דם ועצבים, וברוב המקרים מאפשרים החלמה מהירה יותר מבניתוח רגיל וחזרה לפעילות מלאה. גם מבחינה אסתטית הניתוחים האלה אינם מותירים צלקת גדולה, אלא צלקות זעירות המתאחות במהרה.

ד"ר וסילי צ'רמיסין אומר: "הניתוח עבר בהצלחה רבה, ובביקורות שערכנו למטופל נראה שהוא מחלים היטב וחוזר לתפקוד ללא צורך בתרופות". עוד מוסיף ד"ר צ'רמיסין כי עליית תוחלת החיים והעובדה שאנשים פעילים היום מאוד גם בגילים מבוגרים הביאו לשכיחות גבוהה של פגיעות בשרירים מסובבי הכתף. "בעבר טופלו בבתי החולים בעיקר מקרים של חבלות בכתף, אך בעשור האחרון חלה מהפכה של ממש בתחום ניתוחי הכתפיים וכיום מטופלים רבים מגיעים לניתוח שאינו תוצאה של חבלה אלא של בלאי מתמשך. ניתוחי הארתרוסקופיה הם המתקדמים ביותר כיום בתחום זה", הוא אומר