ניתוחים אורטופדים בעזרת מערכת חדשנית לניווט תוך-ניתוחי

15/7/2012

המחלקה האורטופדית של המרכז הרפואי זיו, בהנהלתו של ד"ר אלכסנדר לרנר, ממשיכה בתנופת ההתחדשות ובשיפור השירותים לתושבי הצפון. השבוע התקיימו במרכז הרפואי זיו שבעה ניתוחים להחלפת מפרק ברך בעזרת מערכת ניווט תוך-ניתוחית ממוחשבת. ד"ר לרנר אומר כי הניתוחים באמצעות מערכת זו מרחיבים את טווח הטיפולים והניתוחים המבוצעים במחלקה, ומכניסים לשימוש שוטף מיכון רפואי מהמתקדמים בעולם. היוזם של ביצוע הניתוחים המתקדמים ורכישת הציוד החדיש הוא ד"ר דוד רותם, מנהל היחידה להחלפת מפרקי ירך, שהצטרף למחלקה האורטופדית לפני כשנה. ד"ר רותם התמחה בסוג זה של ניתוחים במלבורן שבאוסטרליה, במחלקתו של פרופ' ניל ברגמן, מומחה בעל שם עולמי בהחלפת מפרקים.

ד"ר לרנר מציין כי מערכת הניווט התוך-ניתוחי בניתוחי החלפת המפרקים נמצאת בשימוש בכמה מדינות מערביות, ונחשבת לחזית הטכנולוגיה. בארץ משתמשים בה באופן שגרתי רק בבית החולים הדסה, למרות שהיא נוסתה בכמה מרכזים רפואיים נוספים. "המערכת מאפשרת לנו להגיע לדיוק מרבי ולתוצאות מצוינות בניתוחי החלפת מפרקים, ובכוונתנו להכניסה לשימוש יום-יומי ולהרחיב את השימוש בה גם למפרקים נוספים. בעתיד נשתמש בניווט תוך-ניתוחי גם בניתוחי טראומה אורטופדיים, ניתוחים לתיקון עיוותים בגפיים וניתוחי גב", אומר ד"ר לרנר.

 ד"ר דוד רותם מסביר, כי ניתוחים מונחי ניווט להחלפות מפרקים מאפשרים דיוק מרבי בחיתוך העצם והשתלת משתלי המפרק במיקום מדוייק על פי האנטומיה האישית של כל מנותח. לדיוק זה יש משמעות בתוצאות הניתוח במניעת הצורך בניתוחים חוזרים. "כחלק מהתהליך אנו, המנתחים, מזינים למחשב את נקודות האנטומיה ברגלו של המטופל, באמצעות חיישנים המחזירים אותות דרך זרוע המחוברת למחשב הניווט. גם על כלי העבודה שלנו ממוקמים חיישנים מחזירי קרינת אינפרא אדום, שבאמצעותם מושג הדיוק המקסימלי בתהליך הניתוחי", הוא אומר.

לצידו של ד"ר רותם ביצע את הניתוח גם ד"ר חוסיין שחאדה, רופא בכיר במחלקה האורטופדית, שעבר גם הוא השתלמות בשימוש במכשור החדשני במרכזי רפואה בחו"ל.

הרופאים המנתחים "מנווטים" באמצעות מערכת ניווט תוך ניתוחית .