לראשונה במרכז הרפואי זיו: ניתוח לשחזור שד באמצעות רקמה ביולוגית

9/7/2012

ניתוח לשחזור שד באמצעות רקמה ביולוגית בוצע לראשונה בהצלחה במרכז הרפואי זיו בצפת, בחולת סרטן לאחר כריתת שד. המטופלת שוחררה לביתה במצב טוב בתחילת השבוע. בעבר נאלצו תושבות האזור שנזקקו לשחזור שד לנסוע לקבלת טיפול במרכזים רפואיים רחוקים.

במקרים מסוימים של חולות סרטן שעברו כריתת שד, לא ניתן לכסות את שתל הסיליקון המשמש לשחזור השד ברקמת שריר, ובשל כך נעשה שימוש ברקמה ביולוגית. זו מעניקה למטופלת תוצאה טבעית יותר, חוסכת את השימוש בשתלים גדולים ומאפשרת ביצוע שחזור של השד בשלב אחד, במקום בשניים כפי שנהוג.

ד"ר שוקרי קסיס, כירורג בכיר לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי זיו, שביצע את הניתוח, אומר כי השימוש ברקמה הביולוגית מקנה לשד מראה טבעי יותר ומקל על התמודדותן של נשים שחוו כריתת שד. "ההתמודדות עם כריתה אינה פשוטה, והשימוש ברקמה ביולוגית מאפשר יצירה של שד בגודל ובמראה טבעיים, המקלים את קשיי ההתמודדות עם אובדן השד שנכרת. השירות החדש מאפשר לנשות הצפון החולות בסרטן השד לעבור את הפרוצדורה של כריתה ושחזור קרוב לביתן, ללא צורך בנסיעה לבית חולים אחר", אומר ד"ר קסיס.

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, סרטן השד הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי. כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בישראל - אחת מכל שמונה נשים עלולה לחלות בסרטן השד. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ- 90%, ומספר הנשים המחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות למחלה.

שכיחות מחלת סרטן השד באזור הגליל היא מבין הגבוהות בישראל, על פי רישומי הסרטן הלאומי והמרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות. על פי הנתונים האחרונים באזור נפת צפת, בגליל העליון לוקות כ- 80-90 נשים חדשות מדי שנה במחלה, ומצטרפות לקבוצה של מעל חמש מאות נשים הנמצאות במעקב המכון האונקולוגי במרכז הרפואי זיו צפת.

 

משמאל- ד"ר קסיס שוכרי, כירורג בכיר ומומחה בכירורגיה פלסטית, ד"ר עמרם הדרי סגן מנהל המחלקה הכירורגית, ד"ר אנדרי פודרנקו.