מכשיר מתקדם לאפיון תאים נרכש עבור המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי זיו

21/5/2012

מכשיר מתקדם לאפיון תאים נרכש עבור המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי "זיו", בעלות של 700 אלף שקלים.

המכשיר המשוכלל, מסוג Navios של חברת Beckman, הינו השלישי מסוגו בארץ, מצויד בשלושה לייזרים בנוסף לעשרה צבעים הצובעים מאפיינים שונים של התא בדגימות הנבחנות ומאפשרים לו לבדוק 12 פרמטרים שונים בו זמנית. לשם השוואה, בדגם הקודם, אשר ישמש מעתה לצרכי לימוד, נעשה שימוש בלייזר אחד ואפשרות של ארבעה צבעים בלבד. המכשיר החדש מסוגל לזהות במהירות וביעילות תופעות שונות במערכת הדם כגון מחלות שונות, בעיות קרישה, דלקות וגידולים ממאירים.

ד"ר נג'יב דלי, מנהל המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי זיו, אומר, כי היכולת להשתמש במספר רב של צבעים לבחינת מאפיינים שונים של התא בשילוב עם שלושה לייזרים במקביל משדרגת את יכולות האבחון בצורה משמעותית ביותר, משפרת את מהירות האבחון ומאפשרת שימוש בדגימות קטנות ומעטות יותר. "המכשיר החדש מאפשר לנו להשתמש בדגימות קטנות במיוחד על מנת לבחון את התא, למשל דגימות שאיבה מחטית של תאים (FNA) או שימוש בנוזלי גוף שונים כמו נוזל חוט השדרה (CSF). בנוסף, המכשיר מאפשר קבלת אינפורמציה רבה תוך פרק זמן קצר מאוד, דבר שיקצר זמני המתנה ויקדם אבחון מדויק ומהיר", אומר ד"ר דלי.

עוד מוסיף ד"ר דלי, כי המכשיר החדש הינו כלי מחקרי מצוין, שיסייע רבות למחקרים המתנהלים במחלקה וכן בלימוד הסטודנטים מהפקולטה החדשה לרפואה בצפת.


ד"ר דלי (מימין) ומכשיר אפיון התאים החדש