ממצאי מחקר מהפכני לטיפול בכבד: ויטמין D יעיל לחולי צהבת נגיפית מסוג C

המחקר, שהציגו ד"ר עאסי נימר מהמרכז הרפואי זיו בצפת וד"ר אבו מוך מהמרכז רפואי הלל יפה, מצביע על עלייה בסיכויי הצלחת הטיפול השגרתי מ-48% ל-96%
28/1/2010

 
ד"ר עאסי נימר

הוספת ויטמין D לטיפול השגרתי לחולי צהבת נגיפית מסוג C )peg interferon + Ribavirin( מעלה את סיכויי ההצלחה של הטיפול השגרתי מ- 48% ל-96%. הממצאים הוצגו על ידי ד"ר עאסי נימר, מנהל מרפאת הכבד במרכז הרפואי זיו בצפת, ועל ידי ד"ר אבו מוך מבית החולים הלל יפה בכנס האמריקאי AAsld שהתקיים בבוסטון - הכנס הגדול והחשוב הנחשב ביותר בעולם בתחום רפואת הכבד. לדברי ד"ר נימר תוצאות המחקר הן חידוש עולמי.

במחקר נבדקו 90 חולי צהבת נגיפית מסוג C המטופלים במרכז הרפואי זיו ובמרכז הרפואי הלל יפה. המחקר ארך 24 שבועות, ובמהלכן קיבלו 60 מטופלים את הטיפול השגרתי ללא תוספת ויטמין D ו- 30 מטופלים קיבלו את הטיפול השגרתי בתוספת ויטמין D.

בדיקת הווירוס נעשתה בשבוע ה- 12 למתן הטיפול והעלתה כי בשבוע זה סולק הווירוס אצל 48% מהחולים שקיבלו את הטיפול השגרתי ללא תוספת ויטמין D, לעומת 96% מהחולים שקיבלו את הטיפול השגרתי בתוספת ויטמין D.

ממצאים נוספים, שנבדקו לאחר השבוע ה-12 למתן הטיפול ובסיום המחקר, המחזקים את יעילות הטיפול החדש, ויוצגו באפריל 2010 בכנס האירופי EAS לחקר הכבד.

ויטמין D נחשב לתורם עיקרי לבניית הסידן בעצמות. מחקרים חדשים מגלים כי הוויטמין מסייע גם למניעתמחלות רבות, מסרטן ועד סוכרת נעורים, ומחלות של המערכת החיסונית.

מתברר שרוב בני האדם בעולם המערבי העובדים במקומות סגורים ואינם נחשפים לשמש סובלים ממחסור בוויטמין החיוני. למעשה, בעולם כבר התחילו לדבר על המחסור בוויטמין D במונחים של מגפה. לפי מחקרים שנערכו בישראל בשנים האחרונות, אפילו בישראל שטופת השמש סובלים 80% מהתושבים ממחסור בוויטמין D. צהבת מסוג C נגרמת על ידי וירוס התוקף את הכבד. במשך הזמן עלולה המחלה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לכבד, כמו שחמת הכבד, סרטן וכשל תפקודי של הכבד. רוב החולים בדלקת הכבד מסוג C אינם מודעים לכך, עד שלכבד כבר נגרם נזק. התהליך עלול להתפרש על פני מספר שנים.

חלק מהלוקים בדלקת הכבד מסוג C מחלימים ממנה לחלוטין, אולם רוב הנדבקים בווירוס מפתחים מחלה ארוכת טווח.