ניתוח חדשני להשתלת תאי גזע לאיחוי שבר

הניתוח, שבוצע עד כה בארבעה מרכזים רפואיים בארץ, בוצע בהצלחה במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי זיו
14/3/2011

 
ד"ר אלכסנדר לרנר

ניתוח חדשני להשתלת תאי גזע (תאי אב - Stem Cells) לזירוז איחוי של שברים, שבוצע עד כה רק בארבעה מרכזים רפואיים בארץ, בוצע בהצלחה במחלקה האורתופדית של המרכז הרפואי זיו.

הניתוח כלל שאיבת תאי גזע בריכוז גבוה מהאגן של המטופלת, תאים שיש להם יכולת להתפתח לאברים, או לרקמות שונות. לאחר מכן בודדו תאי הגזע, עובדו והוזרקו לירכה ולקרסולה של המטופלת, שסבלה מאיחוי לא תקין של שברים באברים אלה. בעזרת התאים חודשה רקמת החיבור בסביבת העצמות ואלה התאחו בהצלחה.

ד"ר דלי נג'יב, מנהל המכון ההמטולוגי, וד"ר אלכסנדר לרנר, מנהל המחלקה האורתופדית, שערכו את הניתוח, אומרים כי בתהליך האיחוי של שבר עלולים להיווצר מצבים שבהם חלקי העצם אינם נמצאים בקו ישר זה מול זה, ולא מתאפשרת החלמה תקינה. שני הרופאים מציינים כי ניתן להבחין בין סוגים שונים של כשל בהחלמה של עצם, כמו רקמת עצם שאינה במקומה או מיעוט רקמת עצם, שאינם מאפשרים איחוי תקין שלהשבר.

תאי אב הם תאים ראשוניים של הגוף, שמהם מתפתחת שורה ארוכה של תאים, כולל תאי עצם, תאי מערכת הדם, תאי מערכת החיסון, תאי עור ועוד. תאים אלה הם המקור לכל רקמות החיבור של הגוף - שומן, שריר, סחוס ועצם - ובתהליך ההתמיינות שלהם הם נהפכים באמצעות אותות ייחודיים לתאים שונים. בשנים האחרונות התפתחו שיטות לאבחון ובידוד של תאי אב מתוך מח העצם, וכיום ניתן לאתר ולבודד אותם מתוך מיליוני התאים האחרים.

תאי אב משמשים כיום בעיקר לטיפול במחלות ממאירות, תורשתיות וחיסוניות, אך המחקר הרפואי בודק כיום שימוש בהם לבחינת האפשרות לפתח מהם רקמות עצם וסחוס, כלי דם, תאי לב, תאי מערכת עצבים מרכזית, תאים יוצרי אינסולין ועוד, ולרפא בעזרתם פציעות או מחלות קשות.

הניתוח עבר בהצלחה מרובה והשברים ברגליה של המטופלת התאחו היטב.