אבלציה - טיפול חדש להפרעות קצב במכון הלב

1/2/2012

מכון הלב של המרכז הרפואי זיו מציע כעת טיפול חדש: אבלציה (צריבה). מדובר בפעולה רפואית המטפלת בהפרעות קצב בלב המתבטאות בפעימות לב מהירות או לא סדירות.  

בעבר, במקרים מסוימים הצריך טיפול מסוג זה ניתוח לב פתוח. כיום נעשה תהליך הצריבה בהרדמה מקומית ואורך רק 1-3 שעות, כך שהמטופל משתחרר לביתו לאחר יום אחד בלבד.  

בזמן הטיפול באבלציה מוחדר צינור ארוך, דק וגמיש דרך וריד עד הלב. בסיוע מנגנון מיוחד נשלחת אנרגיה המייצרת גלי רדיו. זו מגיעה עד הלב כדי לאתר את הפרעת הקצב שממנה סובל החולה, ובאמצעות חום שמייצר המנגנון נצרבות הנקודות בשריר הלב האחראיות להפרעה.  

הפעולה מתחילה בבדיקה אלקטרו-פיזיולוגית, שמאבחנת את סוג הפרעת הקצב. באמצעות אלקטרודות המוצמדות ללב וצנתרים המועברים אליו דרך וריד, נערך רישום של הפעילות החשמלית בו.  

ד"ר אלכסיי פקר, קרדיולוג בכיר במכון הלב במרכז הרפואי זיו, אומר: "המיוחד בטיפול האבלציה הוא שניתן להשיג בו ריפוי מלא בחלק מן ההפרעות. יש סיכוי של למעלה מ-95% שהבעיה לא תחזור לאחר אבלציה שטופלה באופן מוצלח, אין הרבה טיפולים המשיגים תוצאות כאלה".  

הפרעה בקצב הלב היא פעילות לא תקינה שלו ויכולה להתבטא בקצב איטי מדי או מהיר מדי, בדילוג על פעימות או בקצב המשתנה מפעימה לפעימה. חשוב לזכור כי מיליוני אנשים ברחבי העולם מרגישים פעילות לא סדירה של הלב לפחות פעם בחייהם. לרוב אין לכך משמעות, אך יש לדעת כי יש הפרעות קצב מסוכנות העשויות להיות קטלניות. אנשים בעלי היסטוריה של מחלות לב נמצאים, אמנם, ברמת סיכון גבוהה יותר להפרעה כזו, אך ידועים מקרים רבים של אנשים בריאים לחלוטין שהחלו לפתע לסבול מהפרעות אלו.  

"כל סוגי הפרעות הקצב נגרמים בשל הפרעה חשמלית בתפקוד הלב", אומר ד"ר פקר ומוסיף: "גם למנגנון התורשתי יש השפעה על כך, לכן כדאי להיות מודעים להיסטוריה הרפואית של המשפחה. כיום נחשבת האבלציה לטיפול מועדף על פני טיפול בתרופות במקרים של הפרעות קצב מסוימות".  

 

 


"למעלה מ-95% שהבעיה לא תחזור לאחר אבלציה שטופלה באופן מוצלח"