פסיכיאטריה מבוגרים


 


 

הנהלה
מנהלת המחלקה דר' לידיה איזיקסון


ס. מנהלת מחלקה-ד"ר איליה ליידרמןמנהלת המרפאה לפסיכיאטריה מבוגרים:ד"ר מרגלית בר-צבי
אח אחראי:מר מוסא מוחמד
סגן אח אחראי:מר משה אלקבץ

צוות

רופאים בכירים:

ד"ר איליה ליידרמן- סגן מנהלת מחלקה
ד"ר אנטולי חסין - רופא בכיר בחדר מיון וייעוצים במחלקות

רופאים מתמחים:

ד"ר ספדי תאמר
ד"ר שאלען רדואן
ד"ר עאבד מוחמד
צוות פרה-רפואי בכיר:

גב' שלומית רן, פסיכולוגית מומחית
גב' אריאלה רוזנבלום, מרפאה בעיסוק
גב' נבילה שנאן, מרפאה בעיסוק
גב' לבנה כהן, עובדת תעסוקה
גב' מיכאלה שיר, עו"ס מחלקה
גב' עירית מיכאלי, עו"ס מחלקה
גב' סיגל נהור, מטפלת בתנועה

מזכירות המחלקה:
גב' שושי אדרי

תיאור המחלקה

המחלקה הפסיכיאטרית מטפלת בכל מגוון ההפרעות הנפשיות, על ידי צוות רב-מקצועי הכולל רופאים פסיכיאטרים בכירים ומתמחים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים, צוות סיעודי, מטפלים באומנויות, מרפאים בעיסוק ומזכירות.

הטיפולים כוללים טיפולים ביולוגיים, טיפול בנזעי חשמל, טיפול פסיכותרפי, טיפול משפחתי, טיפול קבוצתי, טיפול באמצעות אומנויות, שיקום וריפוי בעיסוק.

המחלקה כוללת מחלקת אשפוז פעילה ואשפוז יום פעיל, במסגרתו המטופלים שוהים במחלקה במשך חצי יום.

במסגרת המרכז הרפואי פועל גם מיון פסיכיאטרי, שהוא יחידה קדמית, המאפשרת לכל אדם הזקוק לכך להיבדק על ידי רופא פסיכיאטר, ללא צורך להגיע למחלקה הפסיכיאטרית. המיון פועל 24 שעות ביממה.

אשפוז מבוגרים במחלקה הפתוחה

המחלקה מטפלת באנשים הסובלים מהפרעות אפקטיביות, הפרעות פסיכוטיות, הפרעות אישיות או חרדה ובעיות נפשיות הזקוקות לאשפוז, למעט מקרים המצריכים אשפוז במחלקה סגורה. הצוות עובד בתיאום המאפשר התייחסות לצרכיו השונים של החולה ולהיבטים שונים של בעיותיו.

ההפניה למחלקה נעשית דרך חדר המיון הכללי של בית החולים.

הטיפולים הניתנים במחלקה

טיפול תרופתי.ניתן על ידי רופא. האשפוז מאפשר בדיקה והתאמה של הטיפול התרופתי למצב החולה, תוך תשומת לב לשינויים החלים במהלך היום ולאורך תקופת האשפוז. עצם שייכות המחלקה לבית חולים כללי מאפשר התייחסות הוליסטית למטופל, המשלבת טיפול בבעיות גופניות ונפשיות.

פסיכותרפיה- הטיפול הרגשי הפרטני הניתן על פי החלטת הצוות הרב- מקצועי. הגישה הטיפולית היא של פסיכותרפיה אנטגרטיבית המשלבת בין חשיבה והתערבויות פסיכודינמיות, קוגנטיביות, התנהגותיות, הבעה ויצירה. מודל העבודה הוא של התערבות במשבר, הטיפול הממוקד מהווה הכנה לטיפול ארוך טווח. במחלקה ניתנים גם טיפולים קבוצתיים.

טיפול סיעודי.הטיפול הסיעודי כולל דאגה לצרכים הבסיסיים של החולה ושיפור תפקודו היום-יומי בתחומי הטיפול והטיפוח העצמי, התזונה, השמירה על סדר וניקיון וכדומה.

ריפוי בעיסוק.המאושפז עובר הערכה תפקודית ומקבל תכנית לפיתוח יכולותיו בתחומי תפקוד שונים: ריכוז, תכנון ויישום של מטלות, מיומנות ידיים וכדומה.

טיפול בנזעי חשמל.ניתן בעיקר במקרים של דיכאון עמיד לטיפול תרופתי ובמצבים פסיכוטיים חריפים ועמידים לטיפול. יעילות הטיפול גבוהה ותופעות הלוואי הכרוכות בו הופחתו מאוד על ידי מכשור מדויק ומתקדם.

התערבות סוציאלית.העובדות הסוציאליות של המחלקה מעניקות מגוון טיפולים פרטניים וקבוצתיים, ועוזרות ביצירת קשר בין החולה ומשפחתו לקהילה, ועם מוסדות שיקומיים באזור. התערבות משפחתית. במחלקה ניתנת תשומת לב לצרכי משפחת החולה, מתוך ראייתה כשותפה פעילה בתהליך השיקום.

מידע שימושי

מיקום:

המחלקה נמצאת באגף ב' של המרכז הרפואי, ברח' הנרייטה סולד (מול הפקולטה לרפואה).

מספר מיטות:

23 מיטות במחלקת האשפוז, ו-5 מיטות נוספות באשפוז יום פעיל.

מספרי טלפון:

מזכירות: 04-6828064, 077-6828064,
גב' רבקה חזן, עוזרת אמרכל: 04-6828060, 077-6828060
תחנת אחיות: 04-6828070, 077-6828070
פקס: 04-6828064, 077-6828064

יחידות ומרפאות

יחידת טיפול יום פסיכיאטרי למבוגרים "ביתן יום"

רופא בכיר דר' זלידני ולדימיר
רופאה תחומית: דר' מרינה דרובוט
אחות אחראית:גב' פאולינה משה

יחידת טיפול יום פסיכיאטרי כוללת טיפול רפואי קבוצתי, פרטני וסוציאלי. הטיפול היעיל ביותר לנפגעי הנפש הוא משולב, ובו נותנים תחת קורת גג אחת טיפול רפואי שיקומי, תוך שמירה על הסביבה הרגילה בזמן מתן הטיפול.

צוות הביתן:
יושי קורנפלד- עו"ס
ד"ר קארי אוחנה - רופאה מתמחה
קרלוס כינר- פסיכולוג
הנד איסמעיל- פסיכולוגית בכירה
רעות ברנע- מטפלת באומנות
רעות אשל- מטפלת באמנות

אוכלוסיית היעד:

אוכלוסיית היעד מורכבת מאנשים, שבגלל מצבם הנפשי יצאו ממעגל החיים בחברה ובעבודה. כל אדם מעל גיל 18, הסובל מהפרעה נפשית הדורשת טיפול אינטנסיבי (יום-יומי), ושאינו זקוק להשגחה צמודה, יכול להפיק תועלת מטיפול משולב.

דרכי הפנייה:

דרך כל גורם טיפולי (חדר מיון, פסיכיאטר מטפל, רופא משפחה ומטפל אישי).

מיקום:

רח' פרומצ'נקו, מספר 8-7, צפת.
ניתן להגיע באוטובוסים מספר 11, 7, 6, 2, ולרדת בתחנת שכונת רימון.

הטיפול:

אנו מציעים טיפול משולב רב-מקצועי, בשני מסלולים:

  • המסלול הכללי לאנשים בעלי הפרעות נפשיות שונות, שפועל חמישה ימים בשבוע, למשך שלושה חודשים. 
  • מסלול פוסט-טראומה (לסובלים מ-PTSD,שפועל יומיים בשבוע, למשך חמישה חודשים).

פעילות היחידה:

אחרי קבלת ההפניה הפונה מוזמן לראיון קבלה, כדי לבדוק התאמה למסגרת. כשהפונה מתקבל לטיפול נקבע לו מועד התחלת תכנית והוא עובר לסטטוס של מטופל. בשבועיים הראשונים הוא עובר תקופת הסתגלות והיכרות עם המסגרת. מפגש נוסף מתקיים לאחר שבועיים, כדי לבנות תכנית טיפול.

התכנית מחייבת טיפול משולב:

טיפול ומעקב רפואי צמוד.

טיפול קבוצתי, מסוגים שונים: דינמי (קבוצת התמודדות עם המחלה והעולם החיצון, קבוצת יחסים בין-אישיים), פסיכו-חינוכי (קבוצת תרופות, תזונה), תפקודי (ריפוי בעיסוק, קבוצת בישול, התמודדות עם שעות הפנאי) וקוגניטיבי-התנהגותי.

טיפול פרטני.

טיפול סוציאלי.

השהייה ביחידה כוללת ארוחת בוקר וצהריים.

אורך התכנית הוא שלושה עד חמישה חודשים (בהתאם למסלול). מועד השחרור נקבע בפגישת בניית התכנית.


המרפאה לבריאות הנפש

צוות המרפאה:

מנהלת המרפאה:ד"ר מרגלית בר-צבי

רופאים בכירים:

ד"ר רוזמן בועז

רופאה תחומית: ד"ר מרינה דרובוט

רופאים מתמחים:

ד"ר סוהיר בשיר

ד"ר חנא זדרבקה

פסיכולוגית אחראית:גב' חנה מן

גב/ דניאלה שריקי- פסיכולוגית מומחית

גב' אורלי שוהם- פסיכולוגית מומחית

גב' נסרין- פסיכולוגית מומחית

גב' ענת זוטא- פסיכולוגית מתמחה


עו"ס אחראית:גב' הלן פלטאואר

עו"ס:

גב' הילה פלד

גב' עדית לפיד

גב' ענת אוחנה
מר עמית פודהורסט
גב' הגר הלוי

אחות המרפאה:מיטל יהודה

מטפל בתנועה:עזר שפיר

דיאטנית קלינית:טלי ינאי

מזכירות המרפאה:

גב' יהודית גור-אריה
גב' פנינה אסולין
גב' כאתם חיטם

במרפאה לבריאות הנפש מטופלים חולים מגיל 18 הסובלים מכל סוגי הבעיות הנפשיות. במרפאה צוות רב-מקצועי הכולל פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מטפלים בתנועה, דיאטנית ואחות פסיכיאטרית. המרפאה הפסיכיאטרית מוכרת להתמחות בפסיכיאטריה, ומקבלת סטודנטים לעבודה סוציאלית, לפסיכותרפיה ומתמחים בפסיכולוגיה, כמו גם סטודנטים לטיפול ביצירה והבעה.

במרפאה מתקבלות הפניות מהקהילה: רופאי משפחה, לשכות רווחה, פסיכיאטר מחוזי, תחנות לבריאות המשפחה, מטפלים פרטיים ופניות להמשך טיפול מאשפוז. ניתן גם לפנות באופן עצמאי, ללא כל הפניה. המרפאה משרתת את אוכלוסיית הגליל והגולן ומקבלת גם פניות מחוץ לאזור.

למרפאה שלוש שלוחות ברחבי הגליל - בקצרין ובכפר מע'אר ובמג'דל שמס, שנועדו לאפשר טיפול פסיכיאטרי ופסיכוסוציאלי או פסיכותרפיה בעיקר לפונים המתקשים להגיע לצפת. השלוחות פועלות יום אחד בשבוע. הפנייה היא טלפונית, למספר 04-6828056, 04-6828073 או בפקס 04-6828080.

הפונה למרפאה מוזמן לפגישת הערכה ראשונית עם רופא פסיכיאטר, פסיכולוג, עו"ס או אחות פסיכיאטרית. לאחר מכן הוא מופנה לטיפול המתאים לבעייתו: טיפול פסיכיאטרי, טיפול פסיכותרפויטי פרטני בגישה פסיכודינמית לטווח קצר או ארוך, טיפול פרטני בגישה התנהגותית קוגניטיבית, טיפול פסיכוסוציאלי, טיפול שיקומי או טיפול קבוצתי. כמו כן קיים מערך של טיפול (פרטני וקבוצתי) בהפרעת אישיות גבולית בשיטת. DBT

המרפאה להפרעות חרדה

צוות המרפאה כולל פסיכיאטרית ופסיכולוגית קלינית. הפנייה נעשית למשרד המרפאה. הפגישה הראשונית היא עם הפסיכיאטרית, לצורך אבחון.

במקרה שהמטופל אכן סובל מהפרעת חרדה ממוקדת, הוא נשאר במרפאת החרדה ומטופל בטיפול פסיכותרופויטי התנהגותי-קוגניטיבי אוEMDRבטיפול תרופתי. במקרה שהבעיה שונה, המטופל מופנה לטיפול במרפאה הפסיכיאטרית הכללית או מוחזר לטיפול בקהילה.

המרפאה להפרעות אכילה

המרפאה לאיזון וויסות הרגלי אכילה נותנת טיפול רב-תחומי לאנשים המתקשים לווסת את הרגלי האכילה שלהם. במרפאה פסיכיאטרית,מטפל בתנועה, פסיכותרפיסטים, אחות ודיאטנית קלינית. לכל מטופל מורכבת תכנית טיפולית לפי צרכיו.

מידע שימושי

המרפאה ממוקמת במתחם המרכז לבריאות הנפש, רחוב הנרייטה סולד

טלפון: 04-6828073, 04-6828056
פקס: 04-6828080

פעילות אקדמית ומחקרית

פעילות אקדמית

המחלקה והמרפאה מוכרות להתמחות בפסיכיאטריה, בפסיכולוגיה קלינית ולמסלול עבודה מעשית של סטודנטים לעבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק, סיעוד, דרמה-תרפיה, תרפיה באומנות ותרפיה בתנועה. היא מהווה גם שדה קליני לרופאי משפחה בהתמחות ולסטז'רים לרפואה.

המחלקה מהווה שדה קליני לסבבים בפסיכיאטריה לסטודנטים לרפואה מפקולטה אוניברסיטת בר אילן.

המרכז לבריאות הנפש פועל בשיתוף עם בית הספר לפסיכותרפיה של המכללה האקדמית בצפת. צוות המרכז לוקח חלק פעיל בהוראה במוסדות האקדמיים באזור - בית הספר לרפואה, המכללה האקדמית צפת, המכללה האקדמית תל-חי ובית הספר לסיעוד שליד המרכז הרפואי זיו.

 
  מפת התמצאות

 

 

 
  מידע נוסף

 
  מבקרים מספרים