גלעין קלמנטינה שנתקע עם החוד במעבר האויר סמוך לריאה חולץ בהצלחה במרכז הרפואי

30/1/2018

 

אישה בשנות ה-50 לחייה, תושבת הגליל העליון, הגיעה לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת כשהיא סובלת משיעול חריף וכאבים עזים. 

בשיחה עמה בחדר המיון, שחזרו הרופאים לפרטי פרטים, את מהלכי הימים האחרונים של המטופלת, עד להתחלת השיעול. הרופאים חשדו בהימצאות גוף זר באברי הנשימה, הגורם לחסימה בכניסת האוויר לריאה. 

בתום סדרת בדיקות, הועברה לטיפולה של ד"ר ענת עמיטל, מנהלת מרפאת הריאות במרכז הרפואי זיו, שערכה בדיקה למטופלת באמצעות ברונכוסקופ פיבראופטי, מכשיר זעיר המצויד במצלמה המוחדר לדרכי הנשימה. הבדיקה העלתה, כי גלעין קלמנטינה, שאכלה המטופלת לפני מספר ימים, נתקע עמוק באחד מתתי הסימפונות הראשיים המובילים לריאה. 

ד"ר עמיטל אמרה, כי באמצעות מכשור עדין במיוחד, חולץ גלעין הקלמנטינה, שצדו החד היה נעוץ בחוזקה במעבר האוויר הסמוך לריאה וכבר החל לגרום לגירוי טרום דלקתי. 

אילולא אותר מקור החסימה בזמן, עלולה היתה להתפתח דלקת ריאות חמורה שעלולה הייתה לסכן את חייה של המטופלת. 

"הגוף הזר נשלף בהצלחה, באמצעות המכשור הפיבראופטי וטוב עשתה המטופלת שהגיעה מיד למיון ולא השתהתה ובכך נחסכו ממנה סיבוכים", אמרה ד"ר עמיטל 

והוסיפה: "בשל הסביבה הלחה, גלעין של פרי עלול להצמיח שורשים ולהגביר הסיכוי לדלקות חוזרות בדרכי הנשימה. טוב שהסתיים כך ואפשר לנשום לרווחה, תרתי משמע". 

במרכז הרפואי זיו מזהירים, כי מקרים של שאיפה או בליעת גוף זר חד, דורשים טיפול מהיר וזהיר, מאחר וקיימת סכנה של ניקוב איברים שונים, גרימת דלקות ופגיעות חמורות. 

במקרה והגוף הזר נתקע בוושט הוא עלול לנקב את הוושט או הקיבה ובמידה והוא נתקע בקנה הנשימה הוא עלול לחדור לריאות ולגרום לדלקות ולדימום מסכן חיים. 

כמו כן מזהירים שלא להחזיק בין השיניים חפצים שונים בזמן עבודה, קריאה וכד', מאחר ועלולים לשאוף אותם בהיסח הדעת.

כמובן שפירות הדר, קליפים (תפוז, קלמנטינה, אשכולית וכד') מלאים בויטמין C וטובים לבריאות, אך יש להיזהר שלא לשאוף הגרעינים בזמן האכילה.