היחידה החדשה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו תופסת תאוצה:שלושה ניתוחי חירום בוצעו בתינוקות עם מומים מולדים

17/11/2013

שישה חודשים מאז הקמתה של היחידה החדשה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו בניהולה של ד"ר לילי לונסקי היערי, שעברה למרכז הרפואי זיו מרמב"ם, וההצלחות בשטח כבר ניכרות - בנוסף לניתוחים מתוכננים בתינוקות, ילדים ובני נוער המבוצעים על בסיס קבוע, בוצעו ביחידה גם מספר ניתוחי חירום מורכבים בתינוקות אשר נולדו עם מומים מולדים נדירים, שעד כה לא בוצעו במרכז הרפואי זיו אלא רק בבתי חולים מרוחקים. מפאת רגישות הפגים, התקיימו הניתוחים כשהתינוקות נמצאים בתוך אינקובטור מיוחד, שעוצב כך שקירותיו נפתחים לצורך פעולות הניתוח, אך ניתן לשמור על חום גופם של הפגים לאורך הניתוח.
 
הטיפול בילוד או בפג עם מום מולד מורכב מתבצע ביחידה לטיפול מיוחד בילוד. היחידה בניהולו של פרופסור אריק שינוול ,שודרגה רבות לאחרונה , ליחידה הוכנס מכשור וציוד חדישים הדרושים כדי להעניק טיפול נמרץ מירבי למטופלים. 

אחד הניתוחים לתינוקת במשקל 2.500 ק"ג בלבד, שבגופה גילו הרופאים אטמות של הוושט (צינור בליעה) - מום מולד הגורם לוושט אטומה ולחיבור בינה לבין קנה הנשימה, פגם שלא אפשר לאכול. בניתוח הופרדה הוושט מקנה הנשימה וחוברה מחדש בצורתה האנטומית התקינה לקיבה, על מנת לאפשר פעילות תקינה של מערכת העיכול.

ניתוח נוסף בוצע בפגית במשקל 1 ק"ג, אשר פיתחה דלקת של המעי. עקב הדלקת נוצרו הצרויות במעי הגס ובמעי הדק של הפגית, דבר אשר הכריח לבצע ניתוח חירום. בניתוח הסירו הרופאים את הקטעים המוצרים מן המעי הדק והגס וחיברו מחדש את חלקי המעי הבריאים , הפגית עדיין נמצאת בטיפול במחלקה לטיפול מיוחד בילוד (פגיה).
הניתוח הנדיר השלישי שבוצע לאחרונה ביחידה , בתינוקת במשקל 2.500 ק"ג שנולדה עם אטמות של המעי הדק, מום מולד אשר בו נולד התינוק עם חלק מן המעי הדק שלא התפתח וגורם לחסימת מעיים.

 המעי הדק הינו החלק העיקרי של מערכת העיכול, באמצעותו מבוצעת מרבית ספיגת המזון בגוף האדם. במהלך הניתוח גילו הרופאים כי 90% מהמעי הדק של התינוקת לא התפתח דיו ולא אפשר פעולה תקינה של מערכת העיכול. הרופאים נאלצו לכרות את חלק המעי שאינו מפותח וחיברו מחדש את החלק הבריא שנותר למעי הגס. התינוקת שוחררה לביתה, כשהיא אוכלת ומקבלת הזנה משלימה דרך הוריד.

ד"ר לילי לונסקי היערי, מנהלת היחידה לכירורגיית ילדים, שהובילה את שלושת הניתוחים אומרת כי במקרים כגון אלו קיים צורך מיידי בניתוח, על מנת למנוע נזקים נוספים וסכנה לתינוקות ולאפשר התפתחות תקינה ככל שניתן. "מומים מולדים בתינוקות דורשים זיהוי מהיר וטיפול מיידי על מנת למנוע התדרדרות המצב והתפתחות של בעיות רפואיות נוספות. המומים אשר ניתחנו לאחרונה נחשבים לנדירים יחסית ושכיחותם הינה אחת לכל חמשת אלפים לידות. בעבר כאשר היה מזוהה מום כזה בילוד במרכז הרפואי זיו נזקקו הוריו להעבירו במהירות לניתוח בבית חולים מרוחק. כיום מבוצעים ניתוחים אלו במתכונת חירום ביחידה החדשה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו, מיידית עם גילויו של המום. בכך מונעים סכנה להידרדרות מצבם של תינוקות הנולדים עם מומים בהעברה לבית חולים אחר. זהו שירות חשוב ונחוץ לכל ילדי הצפון וכמובן להוריהם ואני שמחה כי ביכולתנו להעניקו במרכז הרפואי זיו ברמה הגבוהה ביותר וקרוב לבית" אומרת ד"ר לונסקי היערי.

היחידה החדשה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו משרתת את תושבי הגליל העליון והתחתון ורמת הגולן ונותנת מענה בכירורגיית ילודים וילדים עד גיל 18. ביחידה מבוצעים מגוון רחב של ניתוחים ביניהם: ניתוחי חזה ובטן, ניתוח מומים מולדים, ניתוחי בקע וטמירות אשכים, ניתוחים לטיפול במחלות במערכת העיכול, ניתוחים עקב אירועים חבלתיים, ניתוחים להסרת גידולים, ניתוחים זעירים פולשניים (לפרוסקופיה) ועוד. במסגרת היחידה פועלת גם מרפאה לייעוץ ואבחון במקרים מורכבים, הכנה טרום ניתוחית והמשך טיפול ומעקב אחרי ילדים שנותחו.