ניתוח חירום לפג במשקל 1200 גרם נערך בתוך האינקובטור בשיתוף צוותי רפואה משלוש מחלקות במרכז הרפואי זיו

30/7/2013


ניתוח ראשון מסוגו במרכז הרפואי זיו ביחידה לכירורגיית ילדים שהחלה לפעול בחודש מאי: פג במשקל 1200 גרם, נותח בהצלחה לתיקון מום נדיר במעיים. הניתוח בוצע כאשר התינוק נמצא בתוך האינקובטור, באמצעות מכשור ניתוח עדין המותאם לניתוחי פגים וכלל רופאים וצוותים רפואיים משלוש מחלקות.

ד"ר יגאל פורטונוב, ממלא מקום מנהל המחלקה לטיפול מיוחד ביילוד אומר, כי התינוק נולד בשבוע 30 להריון ואושפז ביחידה לטיפול מיוחד ביילוד. ביום השני לחייו, החל להקיא "תופעת הפרשות מהקיבה בקרב פגים הינן שכיחות מאוד ובדרך כלל מעידות על בעיות זיהומיות כלליות, כמו דלקות מעיים ומטופלות באמצעות אנטיביוטיקה. במקרה הנוכחי התסמינים הופיעו ונעלמו ואז חזרו בשנית, תופעה שעוררה את החשד, כי אין מדובר בבעיה זיהומית אלא בבעיה חסימתית ותסביב המעי" אומר ד"ר פורטונוב.

רופאי הדימות ד"ר ענת זיק וד"ר סאהר סרור, גילו בהמשך הבדיקות, כי המעיים של הפג אינם נמצאים במנח הרגיל וכן הוא סובל מחסימת מעיים חלקית. "מדובר במום נדיר במיוחד בקרב פגים אשר קשה מאוד לאבחן אותו והתסמינים שלו דומים מאוד לתסמינים שכיחים בקרב פגים" אומר ד"ר פורטונוב.

ד"ר לילי לונסקי-היערי, מנהלת היחידה לכירורגיית ילדים ומתבגרים שביצעה את הניתוח מסבירה, כי תסביב של המעיים הינו מצב חירום רפואי העלול לגרום לנמק של כל המעי הדק ושליש מהמעי הגס ולכן מצריך התערבות כירורגית מיידית. "מדובר באחד הניתוחים הדחופים ביותר בכירורגיית ילדים, במידה ולא הייתה תשומת לב לתסמינים וזיהוי הבעיה, עלול היה להיגרם נזק בלתי הפיך למעיים, שהיה מצריך אפילו השתלת מעיים או הזנה תוך ורידית. ד"ר פורטונוב זיהה את הבעיה ולאחר הבירור המקיף שבוצע הוחלט על ניתוח חירום שארך כשעה, כאשר כל העת התינוק נמצא בתוך האינקובטור, הפעלנו מערכת חימום לפג, מלמעלה ומלמטה והשתמשנו באינקובטור שדפנותיו נפתחות לצורך עבודת הניתוח. ניתחנו את התינוק עם כלים מותאמים ועדינים במיוחד לעבודה עם תינוקות ופגים. הניתוח עבר בהצלחה והתינוק הועבר להמשך טיפול במחלקה לטיפול מיוחד ביילוד" אומרת ד"ר לונסקי-היערי.

עוד מוסיפה ד"ר לונסקי-היערי, כי זוהי הפעם הראשונה בה מבוצע ניתוח בפג במרכז הרפואי זיו, כאשר הניתוח התבצע בשילוב צוותים רפואיים של רופאים ממספר מחלקות. ההרדמה בוצעה על ידי צוות מרדימים בכירים בראשות מנהל מחלקת הרדמה ד"ר אלכסנדר איזקסון ובסיוע ד"ר פורטונוב מהמחלקה לטיפול מיוחד ביילוד ובניתוח השתתף גם ד"ר וג'די סאפדי, רופא בכיר במחלקה הכירורגית.

ד"ר פורטונוב מוסיף, כי כעת, כשבוע לאחר הניתוח, התינוק עולה במשקל כמו כל פג בגילו והניתוח לא עיכב את גדילתו. "התינוק יישאר לטיפול והשגחה במחלקה לטיפול מיוחד ביילוד לפחות עד אשר יגיע לשבוע 36 לגיל ההיריון של אמו, מצבו טוב, הוא אוכל ועולה במשקל" אמר ד"ר פורטונוב.