סדנא בנושא התבגרות מוקדמת בקרב ילדות התקיימה במרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים במרכז הרפואי זיו

23/6/2013

תחת הכותרת "התבגרות מוקדמת בקרב ילדות" התקיימה במרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים במרכז הרפואי זיו בצפת סדנא לבנות טרום גיל ההתבגרות והוריהן, בכדי להציג ולהסביר את תופעת ההתבגרות המינית המוקדמת. במהלך הסדנא השתתפו הבנות וההורים בפעילויות מגוונות בנושא התבגרות מהי, התמודדות עם התבגרות והתופעות השונות הנלוות לה, תזונה נכונה ועוד, שהועברו על ידי הצוות הרב מקצועי של המרפאה.

ד"ר אורנה דלי גוטפריד, מנהלת המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים במרכז הרפואי זיו ויוזמת הסדנא אומרת, כי התבגרות מינית תקינה מתחילה בדרך כלל בגיל 11 בקרב בנות ובגיל 12 בקרב בנים. הופעת סימני מין משניים בבנות מתחת לגיל 8 ובנים מתחת לגיל 9 נחשבת להתבגרות מינית מוקדמת, כאשר התופעה שכיחה יותר בקרב בנות. "תהליך התבגרות מינית כולל את השינויים העוברים על כל נער או נערה בהקשר הגופני והנפשי עם הפיכתם מנערים למבוגרים. אצל הבנות טווח גיל ההתבגרות נע בין 8 ל- 13 שנים, תחילתו בהנצת שדיים, שיעור מיני ומאוחר יותר מופיע המחזור החודשי. אצל הבנים טווח גיל ההתבגרות נע בין 9 ל- 14 שנים ומתבטא בגדילת אברי המין, הופעת שיעור מיני ושיעור בפנים. כמו כן מלווה התהליך בעליה במשקל ובצמיחה מואצת לגובה. כאשר התופעות נצפות אצל ילדים מתחת לגילאים אלו הדבר מחייב אבחון רפואי והתערבות במידת הצורך" אומרת ד"ר דלי גוטפריד.

בשנים האחרונות חלה עליה במספר המקרים המטופלים ביחידות לאנדוקרינולוגיה לילדים ברחבי הארץ, וכן גילם של הילדים המגיעים לטיפול ירד. על פי מחקר שבוצע בבית החולים קפלן משנת 1977 ובמשך 25 שנים עולה, כי שכיחות תופעת הופעת ניצן השד בקרב בנות 8 עלתה פי 25 (!). הסיבות לתופעה אינן ידועות באופן ודאי, אך ישנן השערות רבות באשר לגורמים להופעתה ביניהן: הורמונים המצויים במוצרי מזון ושתיה, מגפת ההשמנה, שימוש בקרמים ומוצרי טיפוח שונים, חשיפה מוגברת לסויה, שימוש בבקבוק לתינוק עם מרכיב בי-ספינול ועוד.
הבעיות הכרוכות בתופעה הינן גם פיזיות וגם נפשיות. הבעיות הפסיכולוגיות וההתנהגותיות נובעות מהקושי בהתמודדות בגיל צעיר עם הופעה של סימנים התואמים את גיל ההתבגרות. במישור הפיזי פוגעת הגדילה המוקדמת בגובהם הסופי של הילדים ובחלק מן המקרים הם נותרים נמוכי קומה.

ד"ר דלי גוטפריד מציינת, כי באמצעים יחסית פשוטים ניתן לאבחן את תופעת ההתבגרות המוקדמת, ובמידה ונתגלתה בזמן, ניתן לדחות אותה באמצעות טיפול רפואי לגיל הנורמטיבי ובכך להקל על הבנות בהיבטים הנפשיים, הפיזיולוגיים והחברתיים. "על מנת לאבחן את התופעה משתמשים באמצעים הכוללים בדיקת גיל העצמות (על ידי צילום רנטגן פשוט של כף היד), בדיקת אולטרה סאונד של הרחם והשחלות ואולטרה סאונד בטן מכוון לבלוטת יותרת הכליה. הטיפול הרפואי ניתן באמצעות הורמון המפחית את הפרשת הורמוני המין ועוצר את תהליך ההתבגרות המינית. הטיפול ניתן בזריקה אחת ל 4 שבועות, עד הרגע שיוחלט במרפאה בעצה אחת עם ההורים והמתבגרת לאפשר להתבגרות המינית להמשיך" אומרת ד"ר דלי-גוטפריד