נוקטים עמדא- נציגי עמותת עמדא לחולי אלצהיימר ודמנציה הגיעו לביקור ראשון במרכז הרפואי זיו

4/2/2013

מנכ"ל עמותת "עמדא", מר גרי רוט, מנהלת הפרויקטים, גב' נתי בלום ומרכזת פעילות העמותה באזור הצפון גב' כרמית רזיאל מאיר, הגיעו מתל-אביב לביקור במרכז הרפואי זיו בצפת. נציגי העמותה, המאגדת את משפחות חולי הדמנציה, אלצהיימר ומחלות דומות, נפגשו עם הצוות הרפואי והסוציאלי במחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי זיו ודנו בדרכים לשיתוף פעולה למען משפחות המטופלים, שיכלול מספר היבטים: בני משפחות של חולים יופנו אל קבוצת תמיכה הפועלת בעיר צפת, בהנחיית עובדת סוציאלית. מתוכננים ימי עיון שנתיים לצוות בית החולים ולעוסקים בתחום בקהילה, בנושא הדמנציה והאלצהיימר, במטרה ליצור שפה אחידה ומשותפת ולקדם יחדיו את הטיפול בדמנציה בעיר צפת ובאזור.

בנוסף יחולקו למשפחות המטופלים חומרי הדרכה במספר שפות בהוצאת עמותת "עמדא", הכוללים הסברים מפורטים על ההתמודדות עם המחלות וזכויות החולים ומשפחתם. 

ד"ר יוליה וסרמן, מנהלת המחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי זיו אומרת, כי עקב העלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה הפכה את מחלות הדמנציה, אלצהיימר ומחלות דומות למגיפה של ממש. "מדובר במחלות אשר למשפחת החולה מאוד קשה להתמודד איתן, שכן הן גוררות פגיעה חמורה בתפקוד היום יומי של החולה הן אינטלקטואלית והן פיזית. מעבר להתמודדות הכלכלית של המשפחות, קיים קושי רב גם בהתמודדות הנפשית של בני המשפחה עם יקיריהם החולים, אשר לעיתים מתבטא בתחושה של חוסר אונים וחוסר ישע ממש" אומרת ד"ר וסרמן.

עוד מוסיפה ד"ר יוליה וסרמן, כי זהו הביקור הראשון של נציגי עמותת "עמדא" במרכז הרפואי זיו וביקור זה הינו חשוב ביותר על מנת לשפר את השירות לקהילה באזור הגליל וליצור שיתוף פעולה עם העמותה שיסייע למשפחות המטופלים לזכות בתמיכה והדרכה לא רק בתחום הרפואי אלא גם בתחומי המשפט, זכויות סיעודיות ועוד. 

מספר חולי האלצהיימר ומחלות דומות בארץ מוערך כיום ב-100,000 איש. הצפי הוא, כי עד שנת 2020 יעמוד מספר החולים על כ-120,000 איש ואישה. מחלת האלצהיימר הינה השכיחה ביותר בין המחלות הדמנטיות, זוהי מחלה סופנית חשוכת מרפא. בשל אופיה המיוחד של המחלה היא מטילה מעמסה פיזית, נפשית וכלכלית כבדה על משפחת החולה כולה, כאשר מרבית החולים מטופלים על ידי משפחותיהם במסגרת הקהילה.

עמותת "עמדא" הוקמה ומורכבת על ידי בני משפחה של חולי אלצהיימר בישראל ומטרתה להעניק איכות חיים מיטבית לחולים ולבני משפחותיהם ולסייע להם במצוקתם. העמותה מפעילה קבוצות תמיכה בכל רחבי הארץ, וכן פרויקטים רבים, בהם: הפעלת מתנדבים, ליווי פרטני למשפחות, שילוב אומנויות בטיפול בדמנציה, הכשרת מטפלים וצוותים מקצועיים ועוד.