"לדבר על הנושא שלא מדברים עליו"-רב, כומר, שייח' וקאדי השתתפו ביום עיון מיוחד בנושא הטיפול הפליאטיבי

28/10/2012

רב, כומר, שייח' וקאדי, השתתפו השבוע בדיון פתוח בנושא תמיכה רוחנית-דתית בסוף החיים, בהנחיית פרופסור ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי. הדיון היה חלק מיום עיון בנושא "שלא נוהגים לדבר עליו", הטיפול הפליאטיבי - גישה טיפולית תומכת להקלה על סבלם של חולים המתמודדים עם מחלה חשוכת מרפא ובני משפחתם. השתתפו בו הרב מרדכי ביסטריצקי, רב קהילת חב"ד בצפת, השייח' הדרוזי ג'מיל זוויהד מבית ג'אן, הכומר בשארה סלימאן מגוש חלב והקאדי סמיר עאסי מעכו.

יוזמי יום העיון היו המרכז הרפואי זיו, האגודה למלחמה בסרטן והוספיס "בית בגליל העליון". על פי התפיסה הפליאטיבית מושתתת התמיכה בחולה על עבודה של צוות רב-מקצועי, המטפל בכל האתגרים: איזון כאבים וסימנים אחרים של מצוקה פיזיולוגית, פסיכולוגית, חברתית ורוחנית, תוך התחשבות ברקע החברתי, התרבותי והדתי של החולה.

בנוסף לדיון זה האזינו באי הכנס - צוותים רפואיים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים מכמה בתי חולים באזור, למגוון של הרצאות מפי אנשי מקצוע מובילים בתחום. ד"ר אייל גולדברג, רופא ההוספיס, דיבר על איזון כאב בשלב הפליאטיבי. ד"ר שמעון ויין, מנהל השירות הפליאטיבי במרכז דוידוף במרכז הרפואי רבין הרצה על פחדים של סוף החיים. הרצאתו של עו"ס יניב בן שושן, מנהל השירות לעבודה סוציאלית במרכז הרפואי זיו, נקראה "לך לך בשלום" ועסקה בתמיכה במשפחות של חולים במחלות מסכנות חיים, כדי לאפשר תהליך של פרידה ושחרור.

פרופסור ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי זיו, אומר שיש חשיבות רבה להתמודדות הצוותים הרפואיים עם הסיוע לחולים בסוף חייהם. לבתי החולים אין מענה רפואי בעבורם, וכל שנותר הוא לסייע להם ולבני משפחתם לסיים את החיים בכבוד. "הצורך בטיפול כזה עולה מהשטח, וגילינו שהצוותים הרפואיים זקוקים לכלים נוספים להתמודדות עם מצבים שבהם מוצה הטיפול הרפואי וכל שנותר הוא לסייע לחולים ולמשפחות להתכונן באופן נאות ותומך לסיום החיים" אומר פרופ' זידאן.

עוד מוסיף פרופ' זידאן כי לפני כשנתיים החל שיתוף פעולה בנושא עם הוספיס "בית בגליל העליון, וכי 35 אנשי צוות - רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים, העובדים במחלקות שבהן מטופלים חולים הלוקים במחלות קשות, עברו במהלך השנתיים האחרונות קורס מיוחד לטיפול פליאטיבי בו הוכשרו להתמודדות עם מצבים אלה. ד"ר ג'ים שלום, המנהל הרפואי של ההוספיס "בית בגליל העליון", אומר כי הוא מברך את המרכז הרפואי על מודעותו הרבה לנחיצות הטיפול הפליאטיבי, למרות שזה אינו מוגדר כטיפול רפואי בחולה. "המרכז הרפואי זיו הבין את הצורך ופועל בגישה תומכת ובשיתוף פעולה מלא ונדיר עם מרכזי הטיפול בקהילה. זה הוא שירות חשוב שציבור המטופלים יוצא נשכר ממנו", אומר ד"ר שלום.

בתמונה מימין-הרב מרדכי ביסטריצקי, הקאדי סמיר עאסי, פרופ' ג'מאל זידאן מנהל המכון האונקולוגי, הכומר בשארה סלימאן והשייח' ג'מיל זוויהד