החודש מציינים בישראל את "חודש סרטן השד", במרכז הרפואי זיו קוראים לנשות האזור להגיע ולהיבדק

17/10/2012

סרטן השד הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי, וכיום עלולה כאחת מכל שבע נשים בארץ לחלות בה. בישראל מאובחנות מדי שנה יותר מ-4,000 נשים כחולות, וככל שהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם כך גדלים סיכויי הריפוי.

שיעורי התמותה מסרטן השד הם הגבוהים ביותר בעולם מבין סוגי הסרטן בנשים (17%). בשנת 2009 נפטרו בארץ 949 נשים מהמחלה, אך על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חלה בעשור האחרון ירידה משמעותית בשיעורי התמותה. מספר המחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה, בזכות הגילוי המוקדם, שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות למחלה.

שכיחות סרטן השד באזור הגליל היא מהגבוהות בארץ. כמאה נשים חדשות לוקות מדי שנה בסרטן השד ומצטרפות לקבוצה של מעל שבע מאות נשים הסובלות מן המחלה ונמצאות במעקב במכון האונקולוגי של המרכז הרפואי זיו. פרופ' ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי, אומר כי מספר הנשים המאובחנות כלוקות בסרטן השד הוכפל בעשרים השנים האחרונות, אך התמותה קטנה בזכות המודעות למחלה ואיכות הטיפול. "הטיפולים החדשניים והיעילים הניתנים במכון בשנים האחרונות, וההיענות הגוברת במכלול מגזרי האוכלוסייה בגליל לתכנית ביקורת תקופתית לגילוי מוקדם של סרטן השד, העלו בצורה ניכרת את שיעור ההחלמה הנמדד בקרב הנשים", אומר פרופ' זידאן.

ד"ר עמרם הדרי, מנהל יחידת הטראומה במרכז הרפואי והאחראי על מרפאת השד, ממליץ לקיים בדיקה ידנית שנתית אצל רופא כירורג, ומעגל גיל חמישים לעבור גם בדיקת ממוגרפיה מדי שנתיים. אם יש מקרים של סרטן במשפחה, ממליץ ד"ר הדרי על בדיקה ידנית מגיל 25 בכל חצי שנה, וממוגרפיה שנתית מגיל 40. "רק 55% מהנשים המוזמנות לבדיקת ממוגרפיה אכן מגיעות אליה, וכל אישה חייבת להיות ערנית לכך. אבחון מוקדם יוצר הבדל משמעותי בתהליך הריפוי ומציל חיים", הוא אומר. המרכז הרפואי זיו מפעיל מרפאת שד המעניקה ייעוץ לגבי גושים בשד, גידולים וממצאים של בדיקות ממוגרפיה ואולטרה סאונד, ומקיימת גם בדיקות שד שגרתיות.

מכשיר הממוגרף החדש והמתקדם במרכז הרפואי זיו .