היחידה הנוירולוגית במרכז הרפואי זיו: יש להגיע בדחיפות לחדר מיון בכל מקרה של חשד לאירוע מוחי

17/10/2012

בעקבות האירוע המוחי שבו לקה השחקן דורון נשר, חוזרים רופאי המרכז הרפואי ומדגישים את חשיבות הפינוי המהיר לבית חולים במקרה של אירוע מוחי. ד"ר ראדי שאהין, מנהל היחידה הנוירולוגית, אומר שהגעה מוקדמת לבית החולים חיונית להצלחת הטיפול, ומונה את סימני האירוע המוחי: חולשה, הפרעה בדיבור, איבוד הכרה, או שיתוק בחצי גוף. בכל מקרה של הופעת תסמינים אלה יש לפנות את האדם מיידית לחדר מיון. אם לא נעשים אבחון וטיפול במועד, עלול החולה להישאר עם נזק נוירולוגי שיתוקי חמור לטווח ארוך או לכל החיים", אומר ד"ר שאהין.

היחידה הנוירולוגית במרכז הרפואי זיו מטפלת בהצלחה במקרים של אירוע מוחי קשה, בטיפול הדורש אבחון נירולוגי וטיפול מהיר בתוך שלוש שעות מהופעת התסמינים. הטיפול מתבצע באמצעות חומר בשם T-PA (Alteplase) - חלבון המיוצר בטכנולוגיה של הנדסה גנטית וגורם להפעלה של אנזים הממיס קרישי דם במוח ובלב.

ד"ר שאהין מסביר כי החומר ניתן בהזרקה לווריד או ישירות לעורק הראשי, ויעילותו מרבית כשהוא ניתן מוקדם ככל האפשר לאירוע. "מאחר שהוא אינו מתאים לכל אדם הסובל מאירוע מוחי, חשובה האבחנה המיידית, העשויה להציל חיים. חלון הזמן מתחילת הופעת התסמינים ועד ההגעה לטיפול קריטי ביותר" אומר ד"ר שאהין.

שבץ מוחי הוא הגורם מספר אחד לנכות במבוגרים. על פי דו"ח של האיגוד הנוירולוגי לוקים בו מדי שנה כ-15,000 איש. האירוע המוחי השכיח בארץ הוא חסימה של כלי דם במוח (92%). ביתר המקרים מדובר בהתפתחות של דימום מוחי (8%), אירוע קטלני הגורם ב-81% מהמקרים לתמותה או לנכות קשה. גילם הממוצע של הלוקים בשבץ מוחי בישראל הוא 72 בגברים ו- 68 בנשים, אך אירוע מוחי עלול לפגוע גם בצעירים: 8% מהנפגעים הם מתחת לגיל חמישים, ו- 25% מהם מתחת לגיל שישים.