הישג בינלאומי: מחקר שנערך במחלקת הילדים זכה במקום הראשון בכנס לרפואת ריאות בילדים שנערך בתאילנד

11/10/2012

מחקר חדש בנושא רפואת ריאות בילדים, שנערך המרכז הרפואי זיו, זכה במקום הראשון בכנס בינלאומי לרפואת ריאות בילדים שנערך בבנגקוק, תאילנד. המחקר, שגבר על 200 מחקרים מהעולם, מוכיח כי תרופות למחלות בדרכי הנשימה לתינוקות. ממצא זה מאשר את היתרון של מתן תרופות לתינוקות באמצעות אינהלציה או משאף גם כשהתינוק מוצץ, ללא חשש מירידה ביעילות הטיפול.

המחקר, שבוצע על ידי פרופ' ישראל עמירב, האחראי לתחום מחלות הריאה במחלקת הילדים ופרופ' חבר בפקולטה לרפואה בצפת, גילה כי בניגוד להמלצה המקובלת עד כה, לקבלת תרופה דרך האף יש יתרונות רבים. היתרונות המרכזיים הם הגעה מהירה יותר של חומר התרופה לאיבר המטרה (בדרך כלל הריאות), צורך בכמות קטנה יותר של תרופה והפחתה ניכרת בתופעות הלוואי עד כה מקובל היה לחשוב שמתן תרופות דרך הפה יעיל יותר, ולכן חששו הורים רבים שהטיפול באינהלציה לתינוקות אינו מספק.

החשש נבע מכך שחלק מהתינוקות המקבלים טיפול בשאיפה מתנגדים להנחת מסיכת האינהלציה על פניהם ונזקקים להרגעה באמצעות מוצץ, המחייב נשימה דרך האף. משום כך חשובים כל כך ממצאיו של ד"ר עמירב, על יתרונות השאיפה דרך האף.

הסתבר שבתינוקות עד גיל שנה וחצי יש עדיפות דווקא למתן התרופות בשאיפה דרך האף ולא דרך הפה. הדבר מאושש בפעם הראשונה בצורה מחקרית תצפיות של הורים ורופאים רבים, כי ניתן לתת תרופות בשאיפה גם כאשר התינוק מוצץ, ללא חשש מירידה ביעילות הטיפול.