בשיאו של הקיץ מזהירים במרכז בריינין לסוכרת נעורים:מנות האינסולין עלולות להינזק בטמפרטורות גבוהות .

30/7/2012

בעקבות אירועי עבר בתקופת הקיץ, ובמיוחד בקיץ 2010, שבו נזקקו עשרות חולי סוכרת נעורים לסיוע רפואי לאחר שמנות האינסולין שברשותם נהרסו בגלל חשיפה לחום ולשמש, מתריעים במרכז הרפואי זיו ממקרים דומים.

חולי סוכרת רבים פונים במהלך הקיץ לקבל מנות אינסולין חלופיות במקום המנות שהתקלקלו בשל החום הכבד. במרכז בריינין קוראים לסוכרתיים ובני משפחותיהם לנהוג משנה זהירות בבילויי הקיץ - בטיולים, בים ובחשיפה לשמש, כדי לא לחשוף את מנות האינסולין לחום כבד ולסכן בכך את חייהם.

 ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלת מרכז בריינין, מסבירה כי כשהאינסולין, שהוא חלבון, נחשף לטמפרטורות גבוהות, הוא משנה את מבנהו והתרופה הופכת לבלתי יעילה. לחולי סוכרת נעורים מדובר בסכנת חיים. כשיש מחסור באינסולין - הגוף מתחיל לפרק שומנים וחלבונים, מה שיוצר קטונים שהצטברותם בדם גורמת לחמצת מטבולית סוכרתית. מצב זה, בצורתו הקיצונית, מהווה סכנת חיים.

 "בקיץ הישראלי הטמפרטורות גבוהות מאוד, ואפילו שהיה של שלושת רבעי שעה בחוץ עלולה להרוס את האינסולין שברשות החולה ולסכן את חייו. במקרה כזה חשוב להיות ערים לסימנים כגון רמת סוכר גבוהה, כאבי ראש, סחרחורות ובחילות, ולא לתת למצב להתדרדר. במצב זה יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי", אומרת ד"ר דלי גוטפריד.

מרכז בריינין לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים מטפל בעשרות ילדים ונערים מכל רחבי הארץ, המגיעים אליו בזכות הטיפול המתקדם המוצע בו. הצוות הרב-מקצועי במרפאה פועל בגישה מערכתית, מתוך הכרה בחשיבות ההתגייסות המשפחתית להתמודדות מוצלחת עם הקושי.