פרופסור ניל ברגמן, מומחה מאוסטרליה, הוזמן לסייע בניתוחים אורטופדיים מסובכים במרכז הרפואי זיו

1/7/2012

שני ניתוחים מסובכים לשחזור של מפרק הירך נערכו לאחרונה במרכז הרפואי זיו. לצוות המנתחים מהמחלקה האורטופדית הצטרף פרופסור ניל ברגמן ממלבורן באוסטרליה, הנחשב לאחד המומחים המובילים בעולם בתחום החלפת מפרקים ושחזורים מורכבים של מפרקים.
 ד"ר דוד רותם, מנהל יחידת ניתוחי מפרק ירך, שהתמחה אצל פרופ' ברגמן באוסטרליה והזמין אותו לסייע בניתוחים, אומר כי ניתוחים מסוג זה הם נדירים וקשים, ודורשים מיומנות רבה בגלל האפשרות לסיבוכים מעבר למקובל בניתוחים אורטופדיים. "מדובר בניתוחים מסובכים ביותר וארוכים. כל ניתוח ארך 4-5 שעות, במהלכן נזקקנו לריכוז מרבי ולעבודה זהירה ומדויקת. שני הניתוחים עברו בהצלחה וכעת המטופלים מתאוששים. אני מודה לפרופ' ברגמן ושמח על ההזדמנות המצוינת שניתנה לצוות המנתחים ללמוד מאחד המומחים המובילים בעולם בתחומו", אומר ד"ר רותם.
הניתוח הראשון בוצע במטופלת בת 75 שסבלה מבעיה במפרק ירך ימין מאז היותה ילדה. בעבר עברה חמישה ניתוחים, בבתי חולים שונים, כשבניתוח האחרון חובר מפרק הירך ברגלה באופן שאינו מאפשר לה תנועה. ב-40 השנים שחלפו מאז היא הסתגלה לחיים עם רגל אחת קצרה, וללא יכולת להניע את המפרק. בניתוח פירקו הרופאים את המפרק הפגוע ושיחזרו אותו באמצעות משתלים מיוחדים.
הניתוח השני שבו השתתף פרופ' ברגמן בוצע במטופלת בת 74, הסובלת מחוסר התפתחות של מפרק הירך מלידה, מה שגורם לה לכאבים רבים ולהגבלה בתפקוד היום יומי. במהלך הניתוח שוחזר המפרק הפגוע על ידי הרכבה של משתלים מיוחדים ברגלה.
שני הניתוחים בוצעו באותו יום, כשהצוות הרפואי שוהה בחדר הניתוח משבע בבוקר עד שבע בערב.
לצד ד"ר רותם, מנהל יחידת ניתוחי מפרק הירך, סייע צוות רחב של רופאים מתחומים שונים: ד"ר חוסיין שחאדה וד"ר אירינה מדניקוב מהמחלקה האורטופדית, ד"ר אלכסנדר איזקסון, מנהל מחלקת ההרדמה וד"ר ולדימיר פוטילוב רופא במחלקה, וכן אחי חדר הניתוח מרינה גרין, עדי אלימלך, אוראל ראובן, אילן מאור ואריה ביתן, האח האחראי בחדרי הניתוח.
ד"ר אלכסנדר לרנר, מנהל המחלקה האורטופדית, מציין כי במחלקה עושים הכל כדי להעניק לתושבי הגליל את השירות והטיפול המתקדמים והטובים ביותר, וכניתנת הזדמנות ללמוד מרופא מומחה בעל שם עולמי, מקדמים אותה בברכה. "פרופ' ברגמן הוא אחד המנתחים המובילים בעולם בתחום של החלפת מפרקים ושחזורם, ובעיקר של מפרק הירך. בזכותו אנו זוכים לשפר את יכולותינו ולרכוש ידע שישמש אותנו בעתיד בניתוחים שנבצע במרכז הרפואי זיו", אומר ד"ר לרנר.


מימין : פרופסור ניל ברגמן , ד"ר דוד רותם וד"ר אלכסנדר לרנר, מנהל מחלקת אורטופדיה