חודש יולי - חודש המודעות לסרטן העור במרכז הרפואי זיו

27/6/2012

סרטן העור על סוגיו השונים הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל. למעלה מ- 10,000 בני אדם מאובחנים מדי שנה בארץ כחולים בסרטן עור שאינו מלנומה. בנוסף, מאובחנים בכל שנה כ- 900 בני אדם החולים במלנומה - סרטן עור ממאיר.

במהלך חודש יולי יצויין במרכז הרפואי זיו חודש המודעות לסרטן העור. מדי יום רביעי יערכו בדיקות חינם של נקודות חן וכתמים בעור במרפאת העור. הבדיקות פתוחות לקהל הרחב ללא צורך בתיאום מראש.

הסוגים השונים של סרטן העור הם סרטן תאי בסיס, סרטן תאי קשקש ומלנומה ממאירה של העור. שני הסוגים הראשונים אינם גורמים ברוב המקרים למוות, אך המלנומה היא סוג סרטן אלים ביותר ושכיח יחסית, שללא טיפול בזמן סיכויי ההחלמה ממנו נמוכים.

סרטן העור, כמו סוגי סרטן אחרים, תחילתו בהתרבות בלתי מבוקרת של תאים. חלק מגידולי העור אינם ממאירים, וגורמים לבעיות הנובעות בעיקר ממיקומם וגודלם. הגידולים הסרטניים הממאירים עלולים - ללא טיפול מתאים -להתפשט ולחדור לרקמות שסביבם.
הגורם הישיר והראשוני לסרטן העור הוא החשיפה לקרני השמש האולטרה סגולות, כשלאנשים בהירי עור יש נטייה מוגברת לחלות במחלה. סרטן העור שכיח יותר בארצות שבהן קרינת השמש חזקה, כמו ישראל, ובקרב אנשים החשופים לשמש או מרבים לעסוק בפעילויות ספורט בחוץ.
סרטן העור מופיע ברוב המקרים לאחר גיל 50, כאמור - בגלל חשיפה מוגברת וארוכת שנים לקרינת השמש. גורמים נוספים המסייעים להופעת המחלה הם נטייה משפחתית, פגיעה במערכת החיסון של הגוף וחומרים כימיים הנחשבים כגורמים נדירים לסרטן העור.
חוקרי הסרטן טוענים כי כל חשיפה משמעותית לשמש בתקופת הילדות מכפילה את הסיכוי ללקות במחלה בגיל מבוגר, ולכן יש להתחיל להגן על העור כבר מגיל הילדות.

ד"ר אלכסנדר רוזוב, מנהל מרפאת העור במרכז הרפואי זיו, אומר כי אבחון סרטן העור הוא פשוט יחסית, וכי הגילוי המוקדם חשוב ביותר ותורם מאד לסיכויי החלמה: "אנו חיים במדינה ברוכת שמש, והסיכוי לחלות בסרטן העור גבוה ביחס לסוגי סרטן אחרים. לכן חשוב לבוא להיבדק, במיוחד בהירי עור ואנשים שיש להם שומות רבות.
עוד מוסיף ד"ר רוזוב כי הבדיקה פשוטה, לא-כואבת ולא-פולשנית, ואורכת זמן קצר בלבד. אם נמצאים בבדיקה הראשונית ממצאים חריגים, מופנה הנבדק להמשך בירור.

בדיקות חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור כל יום רביעי במהלך חודש יולי בשעות 14:00-09:00 במרפאת העור. אין צורך בתיאום מראש