שבוע בריאות הפה

25/6/2012


יוזמה חדשה של היחידה לכירורגיית הפה והלסתות במרכז הרפואי זיו להעלאת המודעות לבריאות הפה בקרב תושבי הצפון. בשבוע שבין ה-14-10 ביוני תקיים היחידה בדיקות חינם לזיהוי ואבחון מוקדם של נגעים ומחלות בחלל הפה, על ידי מומחים ברפואת הפה ובכירורגיה של הפה והלסתות.
רבים אינם מודעים לעובדה כי בחלל הפה עלולים להופיע נגעים או מחלות שאינם קשורים בהכרח לשיניים או לחניכיים. חלק ניכר מן הנגעים הוא ממקור טראומטי כמו נשיכה של הלחי או הלשון או כווייה, או ממקור זיהומי - חיידקי, נגיפי או פטרייתי.
לא פעם מופיעים בחלל הפה גידולים שפירים או ממאירים, שחשוב לאבחנם מוקדם ככל האפשר. יש גם ממצאים שהם ביטוי לבעיה מערכתית כמו מחלות של מערכת החיסון, מחלות דמם, חוסר ויטמינים ועוד. במקרים כאלה יש חשיבות עליונה לאבחון מוקדם שיסייע במתן טיפול מתאים ובזמן.
גם תופעות לוואי של תרופות עשויות להתבטא בחלל הפה - ביובש בפה, בדלקת של הריריות בעקבות טיפולים אונקולוגיים, בחשיפת עצם בעקבות נטילת תרופות מסוימות, ועוד. גם בתופעות כאלה מומלץ לטפל בהקדם, כדי למנוע את החמרת המצב.

ד"ר דלית פורת-בן עמי, מומחית ברפואת הפה ואחראית המרפאה לרפואת הפה ביחידה לכירורגיית הפה והלסתות במרכז הרפואי זיו, שיזמה את שבוע בריאות הפה, ממליצה לכל אדם לבוא להיבדק כדי למנוע את החמרתן של תופעות שלא נבדקו וטופלו. "אבחון מוקדם עשוי למנוע הידרדרות של מצבים פשוטים ולחסוך כאבים, אי-נעימות וסיבוכים מיותרים. אנו ממליצים לכולם להיבדק, במיוחד במקרים של כיבים בריריות הפה שאינם נרפאים, שינויים בצבע הרירית, בליטות או תפיחויות בפה, שינויי תחושה בפה או בפנים, כאבי פנים או כאבים במפרקי הלסת ובשרירי הלעיסה ויובש או תחושת שריפה בפה, וכן לפני ניתוחי לב, השתלת איברים או טיפולים אונקולוגיים".

 עוד מוסיפה ד"ר פורת בן-עמי כי הבדיקה הראשונית, במהלך שבוע בריאות הפה, אינה פולשנית ואינה כרוכה בכאבים או באי-נוחות. אין גם צורך בהתחייבות כספית, בבדיקות קודמות או בצילומים. אם בבדיקות יאובחן ממצא חריג הדורש ברור מעמיק יותר, יוזמן המטופל לבדיקה ויתבקש להביא מידע נוסף לפי הצורך".

בדיקות החינם תתקיימנה בתאריכים 14-10 ביוני בשעות 12:30-08:30, במרפאת היחידה לכירורגיית הפה והלסתות, בקומת הקרקע בבניין הראשי של המרכז הרפואי זיו.
יש צורך בתאום מראש בטלפון 04-6828619.