הורים, האם אתם מוכנים לקיץ?

3/6/2012

עונת הקיץ מתאפיינת בעלייה חדה בשיעור ההיפגעויות בקרב ילדים ובני נוער - בחודשיים האחרונים עלייה של 60% במספר הילדים שאושפזו עקב היפגעות לא מכוונת
על ההורים לתכנן בקפידה את חופשת הקיץ ולהיערך אליה מבעוד מועד

יום מודעות בנושא בטיחות ילדים יתקיים במרכז הרפואי זיו ב-6.6.12. היוזמים: מחלקת הילדים של המרכז הרפואי, בשיתוף ארגון "בטרם"
עונת הקיץ מתאפיינת בעלייה חדה בשיעור ההיפגעויות בקרב ילדים ובני נוער – רק בחודשיים האחרונים נרשמה עלייה של 60% במספר הילדים שאושפזו עקב היפגעות לא מכוונת. על ההורים לתכנן בקפידה את חופשת הקיץ ולהיערך אליה מבעוד מועד.
במסגרת אירועי בטיחות הילד 2012 , שיתקיימו בכל רחבי הארץ ומתמקדים השנה בבטיחות הילדים בקיץ, יקיים המרכז הרפואי זיו פעילות הסברתית בנושא בטיחות ילדים, בשיתוף עם ארגון "בטרם". ביום ד', 6.6.12, בין השעות 12:00-9:00, יוקמו דוכני מידע והסברה בנושא בטיחות ילדים בכניסה למרכז הרפואי זיו ובמחלקת הילדים. בדוכנים יחולקו עלונים ובהם מידע נרחב בנושא בטיחות ילדים בכלל ובטיחות לקראת עונת הקיץ בפרט. את הדוכנים יאיישו אחיות מחלקת הילדים, סטודנטים מבית הספר לסיעוד של המרכז הרפואי זיו וליצנים רפואיים אשר ידריכו את הקהל הרחב וידגימו בעזרת עזרים שונים כיצד לשמור על בטיחות הילדים.
עונת הקיץ, הידועה גם כ"עונת ההיפגעות", טומנת בחובה גורמי סיכון רבים, המביאים לעלייה בשיעור ההיפגעויות בקרב ילדים ובני נוער. רק בחודשיים האחרונים נרשמה במחלקת הילדים במרכז הרפואי זיו עלייה חדה במספר המאושפזים עקב היפגעויות בלתי מכוונות – בחודש אפריל אושפזו 16 ילדים במחלקה, וכך גם בחודש מאי, והממוצע בתשעת החודשים האחרונים עומד על 10 ילדים מאושפזים בחודש. בין הפגיעות השונות שבגינן אושפזו הילדים: מכות, חבלות וחתכים, כוויות, נפילות, הרעלות, בליעת גוף זר ותאונות דרכים.

דוח בטרם: 144 מקרי מוות של ילדים בשנה כתוצאה מהיפגעות לא מכוונת
על פי דוח ארגון בטרם האחרון, מדי שנה מתים בישראל 144 ילדים עקב היפגעות לא מכוונת, כ-24,000 ילדים מאושפזים בבתי החולים ונרשמות כ-182,000 פניות של ילדים לחדרי המיון. עוד מראים הנתונים כי אחד מכל 12 ילדים בישראל פונה לחדר מיון בגין היפגעות וכי 40% מכלל הפניות לחדרי המיון וכן כשליש מתמותת הילדים בגילאים 17-1 מיוחסים להיפגעות בלתי מכוונת ולא למחלות.

יותר מ-93% מהאשפוזים בבתי החולים הם תוצאה של היפגעות לא מכוונת, ומתוכם מרבית הילדים שאושפזו, כ-45%, נפגעו בבית. 81% ממקרי התמותה של ילדים הם תוצאה של היפגעות לא מכוונת, ושיעור התמותה בקרב בני הנוער (17-15) גבוה פי 2.25 מהשיעור המקביל בכלל אוכלוסיית הילדים.

ישראל: בנים נפגעים יותר מבנות
הנתונים מראים גם כי בנים נפגעים יותר מבנות: באוכלוסיית ילדי ישראל בגילאים 17-0, המונה כ-2,400,000 ילדים, שיעור התמותה מהיפגעות לא מכוונת בקרב בנים עומד על 6.7 מקרים ל-100,000, לעומת 2.8 מקרים ל-100,000 בקרב בנות. מבין מדינות ה- OECD, ממוקמת ישראל במקום ה-15 מבין 34 מדינות בשיעור תמותת הילדים כתוצאה מהיפגעות.
ריקי סופר, אחות אחראית במחלקת הילדים במרכז הרפואי זיו, אומרת כי בחודשי הקיץ, אז נמצאים הילדים בחופשה ללא מסגרת חינוכית קבועה ועם שפע של זמן פנוי בעוד ההורים ממשיכים בשגרת עבודתם הרגילה, עולה הסכנה לתאונות והיפגעויות של ילדים. "הזמן הפנוי הרב שעומד לרשות הילדים לצד העדר השגחת מבוגר גורמים לעלייה בשיעור הנפגעים בקרב ילדים בעונת הקיץ. הילדים שוהים זמן רב בבית ולעתים, עקב השעמום, הוא מנוצל לפעילויות מסוכנות, ובנוסף מבלים הרבה מחוץ לבית ומסכנים את עצמם בפעילויות שונות העלולות להסתיים באסון.
על אף הקושי, נדרשת בחודשים אלו יותר השגחה על הילדים, הן במרחב הציבורי – בבריכה, בים, בגני השעשועים, בפארקים ובטיולים – והן בבית ובדרכים. אחיות המחלקה קיבלו הכשרה מטעם ארגון בטרם בתוכנית 'בטרם אישי' והן מדריכות בשוטף את ההורים והילדים שמגיעים למחלקה", אומרת סופר.
אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מדגישה כי "השגחת מבוגר אחראי על ילדים ומעורבותו בפעילות הילדים היא קריטית לצמצום הסיכון להיפגעות. כהורים חשוב להבין ולהיות מודעים לסיכונים שמביאה איתה חופשת הקיץ, חשוב להיערך אליהם מראש ולנקוט את האמצעים הדרושים על מנת לעבור את הקיץ בשלום".