תרגיל צה"ל: בית חולים שדה הוקם במרכז הרפואי זיו

צה"ל קיים לראשונה תרגיל ייחודי של הקמת בית חולים שדה במתאר בית חולים אזרחי בשילוב כוחות צה"ל וצוותים רפואיים מהמרכז הרפואי זיו במודל בית חולים שדה שהוקם בהאיטי על ידי המשלחת הצבאית
21/11/2010

חיל הרפואה של צה"ל קיים אתמול, לאורך כל היום, תרגיל ייחודי שבו הוקם בית חולים שדה בחצר המרכז הרפואי זיו בצפת, ושילב צוותים רפואיים צבאיים ורופאים, ביניהם הצוותים אשר היו במשלחת הצבאית להאיטי ורופאים ואחיות מהמרכז הרפואי זיו. מסקנות התרגיל המוצלח יתקבלו עד סוף היום.

ד"ר קלין שפירא, סגן מנהל המרכז הרפואי זיו, אמר בסיום התרגיל שהוכתר בהצלחה וישמש מודל לאזורים אחרים בארץ: "החשיבות של האירוע היא בשיתוף פעולה בין שני גופים שחשוב שיתפקדו כהלכה בשעת חירום. רק פעילות של תרגולת הדדית מציפה בעיות בטרםתתרחשנה בזמן אמת. היום נקיים סיכומים מקצועיים של התרגול הייחודי על מנת לצמצם פערים ולבנות נהלים שיאפשרו כניסה לפעילות ביעילות מרבית. התרגיל היה מוצלח ומהווה תשתית טובה להמשך פעילות ונקווה שתישאר בגדר תרגיל בלבד".

בית החולים שדה שהוקם נפרס על פימתאר ההפעלה שלו, כפי שנפרס גם בהאיטי לאחר הרעש, ואף זכה לשבחים בינלאומיים על רמתו המקצועית היעילה. כן נערכה במקום התנסות באופן הטיפול בפצועים וסוגי הפציעה, על פי ניסיונם של הצוותים שחזרו מהאיטי שחלקם השתתפו בתרגיל. בית החולים הנייח הכיל אוהלים לקליטת נפגעים, חדר ניתוח, טיפול נמרץ, חדר מיון ועוד, שתפקדו עצמאית והכילו את מכלול הציוד הדרוש וכן מערכות להפקת מים וחשמל.

 


במהלך היום, שהוכתר בהצלחה, תורגלו שני תרחישים שונים - מצב שבו התרחשה רעידת אדמה בעוצמה חזקה, ומצב שבו נפל פגז על מבנה המרכז הרפואי זיו. סגן אלוף (במיל') ד"ר עופר מרין, שפיקד בתרגיל על בית חולים שדה ואף היה חלק מהמשלחת הצה"לית להאיטי, אמר כי תרחיש רעידת האדמה בתרגיל דימה אירוע רב נפגעים, לאחר רעידת אדמה באזור צפת, שבעקבותיה נפרס בית החולים הנייד בשטח המרכז הרפואי זיו, על מנת לסייע ולתגבר את המרכז הרפואי.

מפקד יחידת יקר (יחידת קישור רפואית), סגן אלוף (במיל') גיא אורמן, אמר כי "בית חולים שדה מורכב מכוחות רפואיים משמעותיים. בנוסף, גם כאשר קורסות כל המערכות, כפי שעשוי לקרות ברעידת אדמה, ממשיך בית חולים שדה לעבוד ללא נזק כיחידה עצמאית".

בשני התרחישים נבדק אופן קליטת פצועים בחדר מיון נייח, אופן הבדיקות על ידי צוותי הרפואה המקצועיים והאחיות, אשר תפקידן היה העברת הבדיקות השונות למעבדות המרכז הרפואי וכן פיקוח על רישום ציוד והעברתו על פי צורכי הפגיעות.

במהלך התרגול טיפל בית החולים השדה בלמעלה מ-80 פצועים בדרגות פגיעה שונות, כאשר צורת העבודה ומבנה בית החולים תאמו, כאמור, את פעילות בית החולים השדה שהוקם לאחר רעידת האדמה הקשה שפקדה השנה את האיטי והוקם מספר ימים לאחר האסון והיה למתקן היחיד שסיפק שירותים רפואיים.

סרן ד"ר עמית גיל, מפקד פרמ"מ (פלוגה רפואית מטכלית מוטסת), שהיה במשלחת הצבאית להאיטי, התייחס לתרחיש פגיעת פגז במבנה המרכז הרפואי זיו, ואמר כי בית חולים שדה מוקם כדי לגבות את המרכז הרפואי זיו במקרה של הרס חלק מהמבנה, והעברת חלק מהפעילות כמו ניתוחים וכדומה לבית חולים שדה בשיתוף עם רופאי המרכז הרפואי זיו.