פרופ' עמירב מהמרכז הרפואי זיו השתתף במחקר בינ"ל למיפוי גנים של כלבים

29/5/2011

 
פרופ' ישראל עמירב

מחקר חדשני שערך צוות בינלאומי של רופאים וחוקרים ובו השתתף חוקר יחיד מישראל, פרופ' ישראל עמירב, מנהל המרכז למחלות ריאה אצל ילדים במרכז הרפואי זיו, בחן פגם בגן של כלבים הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה, ולראשונה נמצא כי קיים גן מקביל בגופם של בני האדם הלוקים במחלה זהה וסובלים מאותו הפגם הגנטי. קבוצה כזו של חולים נמצאת בקהילה הדרוזית ברמת הגולן.

לפני כארבע שנים הובאו לווטרינרים בלגיים מספר כלבים מגזע בובטייל (Bobtail) על ידי בעליהם, אשר סבלו משיעול רב עם ליחה מרובה. לאחר בדיקה מצאו הווטרינרים כי הכלבים סובלים מהיפוך אברים, תופעה נדירה המשמשת לעתים סימפטום של מחלת נשימה גנטית הנקראת PCD (Primary Ciliay Dyskinesia), הפוגעת בריסי הריאות שתפקידם לנקות את מערכת הנשימה. הלוקים ב-PCD סובלים מבעיות רבות במערכת הנשימה, כמודלקת ריאות, בעיות פריון ולעתים אף היפוך אברים.

הוחלט לערוך מחקר מעמיק ולבצע מיפוי גנטי של הכלבים ומשפחותיהם בהשוואה לכלבי בובטייל גזעיים בריאים. בסיום המחקר התגלה כי כל הכלבים החולים הם צאצאים של אותה כלבה, חמישה דורות לאחור, שסבלה מהמחלה הגנטית PCD. כמו כן נמצא אצל כל הכלבים החולים פגם גנטי בגן מסוים. לאור ממצא זה, התקיים מחקר בינלאומי של חוקרים מארה"ב, אירופה וישראל שבדק האם פגם שנמצא בגן של כלבים יימצא גם בגן מקביל אצל בני האדם.

PCD היא מחלה מאוד נדירה בעולם, אך ביישובי הדרוזים ברמת הגולן אחד מתוך אלף תושבים סובל מהמחלה. פרופ' ישראל עמירב אומר: "מדובר במחלה קשה לאבחון ורבים הסובלים ממנה מאובחנים כסובלים ממחלות אחרות". לאחר בדיקת 50 מטופלים מרחבי העולם הסובלים מהמחלה, מתוכם שלושה מרמת הגולן, התגלה כי אכן יש פגמים גנטיים בגן מקביל אצל בני האדם.

"זו הפעם הראשונה שידידו הטוב של האדם תורם להבנה ולמידה על בריאות גופנו. בקרוב יהיה אפשר להשתמש בממצאי המחקר, ובעזרת בדיקת דם פשוטה, בזמן קצר וביתר קלות, לאבחן את הגן הפגום", אומר פרופ' עמירב.

המחקר זכה להדים בכל העולם בשל הייחודיות שבו וההקבלה בין מחלה בכלב ובאדם.