פרופ' ואן תיאבולד, מומחה בינלאומי לניתוח רצפת אגן, הגיע למרכז הרפואי זיו לבצע ניתוחים בטכניקות ניתוח חדישות

הניתוחים הועברו בשידור ישיר באמצעות וידיאו-קונפרנס בכנס רופאי נשים במרכז הרפואי זיו בתאריכים 4-3 באפריל 2011
28/3/2011

פרופ' ואן תיאובלד (von Theobald), מומחה בינלאומי לניתוחי רצפת האגן, הגיע לארץ לבצע ניתוחים בטכניקות ניתוח חדישות. הניתוחים הועברו בשידור ישיר באמצעות משדר וידיאו (video conference) בכנס לרופאי נשים ומומחים במרכז הרפואי זיו, ב-4-3 באפריל 2011, בשיתוף האיגוד לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן והאיגוד לאנדוסקופיה גינקולוגית.

פרופ' ואן תיאובלד, מומחה בינלאומי לניתוחי רצפת אגן הן בגישה הלפרוסקופית והן בגישה הנרתיקית, הגיע למרכז הרפואי זיו בצפת על מנת לנתח בשידור חי. הניתוחים התבצעו בשיטות ניתוח חדישות שעדיין אינן מוכרות היטב בישראל.

פרופ' ואן תיאובלד ניתח עם הצוות הרפואי של מחלקת נשים במרכז הרפואי זיו מקרים מורכבים הדורשים מיומנות רבה ביותר בשל מורכבות וחומרת צניחת אברי האגן.

אחד הניתוחים היה בשיטה לפרוסקופית לשימור הרחם באישה צעירה הסובלת מצניחת רחם לאחר מספר לידות. כמו כן התקיימו שני ניתוחים בגישה נרתיקית לתיקון של צניחה משולבת עם רשתות מתקדמות וניתוח לתיקון בריחת שתן במאמץ עם רשת חדשנית.

 

ד"ר נעמה מרקוס-בראון, אחראית השירות האורוגינקולוגי במחלקת נשים במרכז הרפואי זיו, שהתמחתה בשיטות ניתוח לשיקום רצפת אגן אצל פרופ' ואן תיאובלד, אומרת כי מטרת יום הניתוחים הייתה להעביר לגינקולוגים והאורוגינקולוגים בארץ מיומנויות, טיפים ולמידה מניסיונו של אחד מפורצי הדרך בניתוחים אלו. כמו כן, שימוש ברשתות מתקדמות וטכניקות ניתוח שעדין אינם מוכרים היטב בארץ.

ד"ר נעמה מרקוס-בראון אומרת כי בעיות ברצפת אגן, צניחת רחם ובריחת שתן הן בעיות שממעטים לדבר בהן, למרות השכיחות הגבוהה של התופעה (אחת מכל 4 נשים מעל גיל 35 סובלת מבריחת שתן במאמץ). לכל אישה סיכוי של כ- 11% להיות מנותחת לפחות פעם אחת במהלך חייה בשל צניחה של אברי האגן או בריחת שתן. דליפת שתן במאמץ עלולה להיות בעיה בודדת, או מלווה בצניחת אברי האגן. גורמי הסיכון לבריחת שתן וצניחה הם: הריונות, לידות נרתיקיות, רקע גנטי, עישון, השמנת יתר, שיעול כרוני, עצירות כרונית. צניחה יכולה להיות של הרחם, של הקיר הקדמי של הנרתיק (צניחה של שלפוחית השתן = ציסטוצלה), או צניחה של הקיר האחורי של הנרתיק (של הרקטום = רקטוצלה). הצניחה יכולה להיות משולבת, או רק של מדור אחד. התסמינים האופייניים לצניחה הם לחץ בבטן תחתונה וגב תחתון, אי נוחות נרתיקית ויציאה של "גוש" מהנרתיק, בהתחלה רק בשעות הערב ולאחר מאמץ ובהמשך באופן קבוע. הצניחה יכולה להיות מלווה בקושי במתן שתן, תכיפות במתן שתן ועצירות.

"הניתוחים לצניחת אברי האגן ובריחת שתן עברו מהפכה בעשור האחרון. הניתוח לבריחת שתן במאמץ הפך מניתוח פתיחת בטן עד לפני כ-15 שנה לניתוח של הכנסת רשת קטנה מתחת לאורטרה, ניתוח הנעשה כיום לרוב באשפוז יום ותחת הרדמה מקומית. הרשתות מתקדמות כל הזמן, הן מבחינת החומר שממנו עשויה הרשת והן מבחינת שיטות הניתוח וקלות הכנסת הרשת, מה שמוביל לניתוח קצר יותר ובטוח יותר.