"יום שמח" למשפחות "הארט ווקר" ביוזמת המרכז הרפואי זיו

25/5/2011

קליניקת "הארט ווקר" במרכז להתפתחות הילד של המרכז הרפואי זיו בצפת היא המקום היחיד בארץ המורשה להתאים מכשירי הארט ווקר, המאפשרים לילדים עם שיתוק מוחין קשה ומגבלות דומות לעמוד על רגליהם וללכת בצורה זקופה וללא עזרה. מכשיר ה"הארט ווקר" הגיע לארץ לפני כעשר שנים מאנגליה הישר אל המרכז הרפואי זיו בצפת, וכיום הוא משמש כ-200 ילדים בכל רחבי הארץ. המערכת מתאימה לילדים מגיל שנתיים וחצי ועד לגובה 160 ס"מ, כאשר הילד המבוגר ביותר המשתמש בה כיום הוא בן 21.

לאחר שמונה שנים היה על המשפחות להשיג מימון לשימוש במכשיר עבור ילדיהם, מכספיהם האישיים או מתרומות, אושר לפני שנתיים מימון המכשור על ידי משרד הבריאות והביקוש גדל. כיום זוכים כ-40 ילדים מדי שנה לאישור המשרד לרכישה ושימוש במכשיר.

צוות הפיזיותרפיסטיות והאורתוטיסטית בקליניקה במרכז הרפואי זיו עברו השתלמות והכשרה על ידי דיוויד הארט, ממציא ומפתח המכשיר, בקליניקה מתמחה באנגליה, והוסמכו בלעדית להתאים מערכות לילדים הזקוקים לכך בישראל. הצוות מלווה את המשפחה גם לאחר התאמת המכשיר.

ה"הארט ווקר" הינו מכשיר שיקומי להליכה המותאם אישית לכל ילד ומאפשר לילדים עם שיתוק מוחין ומגבלות דומות לעמוד ולחוות הליכה ללא תמיכת ידיים, לעיתים לראשונה בחייהם. המכשיר מורכב ממערכת תמיכה סביב בית החזה, האגן והגפיים התחתונות (בהתאם לצורך האישי) עם צירי ירך, ברך וקרסול. מערכת מתקדמת זו מנחה ומלווה כל צעד וצעד, תוך מניעת תבניות תנועה פתולוגיות, כגון הצלבת רגליים ועידוד למידה מוטורית נכונה ויעילה. מערכת התמיכה מחוברת למסגרת עם גלגלים קלה לתמרון שמאפשרת ניידות עצמאית בהליכה ללא עזרת ידיים. תכונה ייחודית זו מאפשרת גם לילדים עם שליטת ידיים מעטה או חסרה את ההזדמנות לחוות ניידות עצמאית בהליכה. זו מערכת מודולארית הניתנת לשינוי בהתאם לגדילה ולהתקדמות ביכולותיו של הילד.

המפגש השנתי של ילדי ה"הארט ווקר" - "יום שמח" - אירוע שכבר הפך למסורת, מעניק למשפחות הזדמנות לשיתוף והחלפת מידע וחוויות. "זהו מפגש בעל חשיבות רבה למשפחות, היכולות לתמוך זו בזו ולהתייעץ זו עם זו, להזדהות ולהשיא עצה, וכמובן לאפשר לילדים המגיעים מכל רחבי הארץ לפגוש אלה את אלה". אומרת אורנה צוק אחראית הקליניקה.

השנה נערך יום שמח, ביוזמת המרכז הרפואי זיו בצפת, בפארק חברים ברעננה, המונגש לילדים עם צרכים מיוחדים, ביום ו' 27.5 בין השעות 10:00-13:00. באירוע: הפעלות לילדים (בועות סבון, מעגל מתופפים ועוד) והפתעה מפנקת להורים.

 

לפרטים נוספים: אריאלה (אליק) לריח - 04-6828710, 050-8434464, גיל מאור - 04-6930530, 050-7735775