תקציב של ארבעים מיליון שקלים מעכב הקמת מכון הקרנות לחולי סרטן במרכז הרפואי זיו

25/3/2012

למרות שמשרד הבריאות אישר הקמתו של מכון הקרנות לחולי סרטן בגליל, לא פורסם עדיין מכרז לבניית המבנה, עקב אי-הבטחה לתקצוב הבנייה חוסר בעלות ארבעים מיליון שקלים, כך עלה בפאנל בריאות שהתקיים ב-20 במרץ 2012 במסגרת ועידת הגליל בנהריה, שעסקה השנה בשדרוג מערך הבריאות בגליל ומתן פתרונות להתיישבות בגליל.

ד"ר אוסקר אמבון, מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת, אמר בפאנל רפואה שהתקיים כחלק מהוועידה, כי על ממשלת ישראל לקבוע עדיפות עליונה להבטחת תקציב לבניית מבנה למכון ההקרנות באופן מיידי, מאחר שהקמת המכון כבר אושרה. "לא ייתכן כי בפרויקט שאושר על ידי משרד הבריאות והממשלה לא יימצא הסכום הדרוש להבטחת התקציב להקמת המבנה בסך ארבעים מיליון שקלים. מדובר על חיי אדם ואיכות חיים של חולים, הנאלצים לנסוע מרחקים ארוכים לקבלת טיפולים הנחוצים להצלת חייהם. לא ייתכן כי במדינה מתוקנת ימשיך להתקיים פער בנגישות לשירותי רפואה בין המרכז לפריפריה", אמר ד"ר אמבון.

עוד ציין ד"ר אמבון, כי דרך תרומות אפשרי לקבל חלק מהתקציב, אך לא את כולו, וכי למען רכישת המכשור המיוחד ישנו צורך בגיוס נוסף של עוד 20 מיליון שקלים. ד"ר אמבון אמר, כי ניתן לפרוס את התשלום עבור הרכישה על פני חמש שנים, אך ישנה דחיפות בהבטחת הסכום לתחילת הבנייה כי אין אפשרות לצאת במכרז לבנייתו בלי הבטחת המימון הממשלתי.

לשאלה אם ניתן להקים המבנה באמצעות גורמים פרטיים, ענה ד"ר אמבון, כי מבחינתו הכול אפשרי, אך הממשלה מעמידה הגבלות רגולציה. "המטרה שלנו הינה לקדם שירותי בריאות לחולי הסרטן בטיפולים הקשים במחלה. נקבל כל החלטה של הממשלה, אך חייבים שהמימון יעבור לאישור תחילת עבודת הבנייה, שגם היא תיארך זמן. בכל יום שעובר נוסעים מאות מטופלים מהגליל מרחקים ארוכים עד לטיפול וזה בלתי מתקבל על הדעת", אמר ד"ר אמבון.

פרופ' שוקי שמר, יו"ר מועצת המנהלים באסותא, אמר בפאנל כי הקמת הפקולטה לרפואה בגליל, הסכמים חדשים עם הרופאים, תמריצים לפריפריה ופעילות של ראשי רשויות בגליל יביאו להבאת כוח אדם מיומן וקידום האזור. עוד הציע פרופ' שמר, כי ראשי הרשויות בכל הארץ יחלו בפרויקטים מקדמי בריאות בקהילה, ספורט ואכילה נכונה, כבר בגנים ובבתי הספר, ובכך יקודם דור בריא יותר.

עוד השתתפו בפאנל: פרופ' רן טור-כספא - דיקן הפקולטה לרפואה בצפת, אהרון ולנסי - ראש מועצה אזורית הגליל העליון ויו"ר פורום אשכול גליל מזרחי, וד"ר מסעד ברהום - מנהל בית חולים גליל מערבי.

ועידת הגליל השישית, בראשות המשנה לרה"מ והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, נפתחה בנהריה במעמד נשיא המדינה ובהשתתפות ח"כים, ראשי רשויות מהגליל, מנהלי בתי חולים, תעשיינים ועוד.

המשנה לרה"מ, השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, אמר בכנס: "גם השנה, בפעם השישית ברציפות, אנו מקיימים את ועידת הגליל, אשר מציבה את הגליל במרכז. אנו מציינים את ההכנות לקראת השנה השנייה של ביה"ס לרפואה בצפת ותוספת של 130 רופאים נוספים. צמצום פערי הבריאות בין המרכז והפריפריה. אנו ממשיכים במשך כל השנה להוביל וליזום פרויקטים אשר מחזקים את האזור ומציבים את הגליל כיעד מועדף למעבר של אוכלוסייה. נמשיך בכל המרץ לפעול להגשמת החזון של הבאת 300 אלף מתיישבים נוספים לגליל בעשור הקרוב".  


משתתפי הפאנל בעת הדיון. צילום: אייל הצפון