ממצאי מחקר מהפכני לטיפול בכבד: הוספת ויטמין D לחולי צהבת נגיפית מסוג C מכפילה את סיכויי ההחלמה

במחקר, שנערך ע"י ד"ר עאסי נימר מהמרכז הרפואי זיו וד"ר אבו מוך מהמרכז רפואי הלל יפה, סולק הווירוס בשבוע ה-12 לטיפול אצל 96% מהחולים שקיבלו תוספת ויטמין D, לעומת 48% בקרב החולים שטופלו בטיפול השגרתי
28/1/2010

הוספת ויטמין D לטיפול השגרתי בחולי צהבת נגיפית מסוג C (peg interferon + Ribavirin) מעלה את סיכויי ההצלחה של הטיפול מ-48% ל-96%. ממצאים אלה הוצגו על ידי ד"ר עאסי נימר, מנהל מרפאת הכבד במרכז הרפואי "זיו" בצפת, ועל ידי ד"ר אבו מוך מבית החולים הלל יפה בכנס האמריקאי AAsld, הכנס הגדול והחשוב הנחשב ביותר בעולם בתחום רפואת הכבד, שהתקיים בבוסטון.

במחקר נבדקו 90 חולי צהבת נגיפית מסוג C המטופלים במרכז הרפואי זיו ובמרכז הרפואי הלל יפה. המחקר ארך 24 שבועות, ובמהלכם קיבלו 60 מטופלים את הטיפול השגרתי ללא תוספת ויטמין D ו- 30 מטופלים קיבלו את הטיפול השגרתי בתוספת ויטמין D.

בדיקת הווירוס נעשתה בשבוע ה-12 לטיפול, והעלתה כי בשבוע זה סולק הווירוס אצל 48% מהחולים שקיבלו את הטיפול השגרתי ללא תוספת ויטמין D, לעומת 96% מהחולים שקיבלו את הטיפול השגרתי בתוספת ויטמין D.

ממצאים נוספים, שנבדקו לאחר השבוע ה-12 לטיפול ובסיום המחקר, המחזקים את יעילות הטיפול החדש, יוצגו באפריל 2010 בכנס האירופי EAS לחקר הכבד.

ויטמין D נחשב לתורם עיקרי לבניית הסידן בעצמות. מחקרים חדשים מגלים כי הוויטמין מסייע גם למניעת מחלות רבות, מסרטן ועד סוכרת נעורים ומחלות של המערכת החיסונית.

מתברר שרוב בני האדם בעולם המערבי העובדים במקומות סגורים ואינם נחשפים לשמש, סובלים ממחסור בוויטמין החיוני. למעשה, בעולם כבר התחילו לדבר על המחסור בוויטמין D במונחים של מגפה. לפי מחקרים שנערכו בישראל בשנים האחרונות, אפילו בישראל שטופת השמש סובלים 80% מהתושבים ממחסור בוויטמין D.

צהבת מסוג C נגרמת על ידי וירוס התוקף את הכבד. במשך הזמן עלולה המחלה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לכבד, כמו שחמת הכבד, סרטן וכשל תפקודי של הכבד. רוב החולים בדלקת הכבד מסוג C אינם מודעים לכך, עד שלכבד כבר נגרם נזק. התהליך עלול להתפרש על פני מספר שנים. חלק מהלוקים בדלקת הכבד מסוג C מחלימים ממנה לחלוטין, אולם רוב הנדבקים בווירוס מפתחים מחלה ארוכת טווח.