ריפוי בעיסוק

 

הנהלה


מנהלת השירות: אריאלה רוזנבלום 

דוא"ל: ariela.r@ziv.health.gov.il

סגנית השירות: מרים בוצר, אחראית תחום ילדים 

דוא"ל: miriam.botzer@ ziv.health.gov.il 

תיאור השירות

ריפוי בעיסוק הינו מקצוע אשר מתמקד בסיוע לאנשים להשתתף בפעילויות בעלות משמעות ומטרה עבורם . 

בריפוי בעיסוק מתמקדים ומשתמשים בפעילויות הן על מנת לאבחן והן על מנת לטפל באנשים עם מגבלות שונות, בין היתר, מגבלות פיזיות, ליקויים נפשיים, ליקויים בהתפתחות ולמידה וליקויים תפקודיים בזקנה. 

מכיוון שמעורבות בעיסוק מונעת במהותה ממוטיבציה פנימית של האדם, ההתערבות בריפוי בעיסוק מבוססת על גישת הלקוח במרכז והמטופל שותף פעיל בתהליך הטיפול והשיקום. 

תהליך ההתערבות בריפוי בעיסוק: 

1. איסוף מידע ליצירת פרופיל עיסוקי: בדיקה היכן יש קושי בשמירה על שגרה בתחומי החיים, בבצוע מטלות ותפקידים. 

2. הערכת הכישורים הנדרשים כדי לבצע את תפקידי היום-יום: פיזיים-חושיים, רגשיים, חברתיים, התנהגותיים, קוגניטיביים, מטה קוגניטיביים כגון: קשב, תפיסה, זיכרון, התמצאות, תפקודים ניהוליים ויכולת למידה. 

3. הערכת השפעת גורמים סביבתיים על התפקוד, כגון: אנשים, מבנה פיזי, מערכות תמיכה וחסמים והקשרים תרבותיים. 

כלל נתונים אלו יחושבו לכדי מסלול התערבות, שמטרתו לשפר את יכולת האדם להשיג שליטה מחודשת בחייו. כמו כן, מתקיימת התייעצות עם גורמי טיפול נוספים. 

התחומים העיקריים בהם שירות הריפוי בעיסוק מעורב במרכז הרפואי זיו הינם תחומי הטיפול בילדים, פסיכיאטריה, נוירולוגיה, גריאטריה, ואורתופדיה. 

ריפוי בעיסוק פדיאטרי

המרפאות בעיסוק ביחידה להתפתחות הילד נותנות שירות למגוון של אוכלוסיות ילדים בעלי איחור התפתחותי, ליקויים בוויסות החושי, ליקויים מוטוריים, הפרעות קשב וריכוז, ליקויי למידה ולקויות התפתחותיות. 

במסגרת השירות המרפאות בעיסוק מבצעות הערכות בשיתוף עם הצוות הרב מקצועי ביחידה להתפתחות הילד, עורכות אבחונים, טיפולים פרטניים, הדרכות הורים ומנחות קבוצות הורים. צוות היחידה פועל לפיתוח ויישום של גישות טיפול יחודיות כגון: 

1."יד על הדופק"- קבוצתטיפול הכוללת קבוצות אומנות לחימה טיפוליות וספורט טיפולי. 

2."מועדון יעלים" לילדי CP וקשיים נוירומוסקולרים . 

3."הפינה של טל"- משחקי מציאות מדומה 

4.מטבח טיפולי-שיקומי 

5."play project " לטיפול בילדים עם ASD 

6.טיפול בחדר סנוזלן- (MSE) Multi Sensory Environment 

בנוסף, עובדות המרפאות בעיסוק במסגרות נוספות מחוץ ליחידה להתפתחות הילד: במעון השיקומי הן מספקות הערכה, טיפול, הדרכת הורים והדרכה של הצוות. במרפאת קשב וריכוז הן מנחות קבוצת הורים. בקליניקה להפרעות אכילה הן שותפות להערכות רב צוותיות, מאבחנות, מדריכות הורים, ומטפלות. 

לבסוף, מספקות המרפאות בעיסוק של היחידה להתפתחות הילד שירות גם למחלקות אשפוזיות של בית החולים: טיפול נמרץ ילודים (פגייה), טיפול נמרץ ילדים, ומחלקת ילדים. המרפאות בעיסוק מבצעות הערכה ובמידת הצורך מטפלות, מדריכות הורים ומדריכות את הצוות במחלקות. 

מידע שימושי

מיקום: דרך הרמב"ם צפת, מרכז רפואי זיו, מכון התפתחות הילד, ממוקם בין בניין בית הספר לסיעוד לבין בניין בית הילד.

מספרי טלפון: 04-6828043, 04-6828029

דרכי הפנייה 

יש לשלוח למזכירות היחידה להתפתחות הילד הפנייה מהרופא המטפל בקופת חולים. צוות המזכירות ייצור קשר על מנת להזמין את הילד לאבחון ולאחר מכן לטיפול. 
 

 צוות

בוצר מרים- מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד, סגנית שירות ריפוי בעיסוק, אחראית תחום ילדים ואחראית קבוצות יד על הדופק. 

אלקסלסי יפעת - מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד
, מדריכת קבוצות הורים מרפאת ADHD . 

גבריאלי אורנה - מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד, אחראית
 Play Project לילדים עם ASD . 

מור יוסף סול - מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד,מרפאה להפרעות אכילה
 ואחראית תחום טיפול נמרץ ילדים

פינקל אמירה - מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד 

קורן רוזי - מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד
 

שיפוב רותי - מרפאה בעיסוק יחידה להתפתחות הילד ומחלקה לטיפול נמרץ ילודים, קבוצות טיפול "יד על הדופק"
 

מראם גאלי – מרפאה בעיסוק התפתחות הילד, טיפול נמרץ ילודים וטיפול נמרץ ילדים

לימור רויטפרב - מרפאה בעיסוק התפתחות הילד, מומחית DIR

ריפוי בעיסוק פסיכיאטרי

מחלקה פסיכיאטרית מבוגרים 

המחלקה הפסיכיאטרית למבוגרים מטפלת באנשים הסובלים ממגוון הפרעות אפקטיביות, הפרעות פסיכוטיות, הפרעות אישיות או חרדה ובעיות נפשיות המצריכות אשפוז, למעט מקרים המצריכים אשפוז במחלקה סגורה. הטיפול במחלקה ניתן על ידי צוות רב-מקצועי הכולל רופאים פסיכיאטרים בכירים ומתמחים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים, צוות סיעודי, מטפלים באומנויות ומרפאים בעיסוק. 

כל מטופל מופנה לריפוי בעיסוק בעקבות אשפוזו במחלקה ובמהלך השבועיים הראשונים לאשפוזו עובר הערכה קוגניטיבית ותפקודית. בעקבות הערכה זו נקבעות מטרות טיפוליות אישיות. העבודה על המטרות נעשית במסגרת קבוצתית ובמידת הצורך גם במסגרת טיפול פרטני. במידת הצורך ובהתייעצות עם הצוות הרב מקצועי מועברים אבחונים קוגניטיביים או תפקודיים נוספים על מנת להשלים את הפרופיל העיסוקי של האדם ולתת המלצות על מסגרות המשך או תכניות שיקום. 

בכל יום המטופלים מגיעים לשעתיים של עבודה בחדר פתוח, עבודה המוכוונת על ידי מרפאות בעיסוק ומתמקדת במיומנויות תהליך כגון התארגנות במרחב, הסתגלות לשינויים וזיהוי בעיות ופתרונן, ובמרכיבי אדם כגון תפקודי קשב, תפקודי זיכרון ותפקודי חשיבה. 

בנוסף, מתקיימות קבוצות ממוקדות עיסוק, כגון קבוצת בישול, שבהן המטופלים לומדים ומתרגלים מיומנויות תפקודיות ספציפיות. 

צוות ריפוי בעיסוק במחלקה נותן שירותי הערכה למטופלים המופנים מהמרפאה לבריאות הנפש מבוגרים. 

 מידע שימושי

מיקום: המחלקה נמצאת באגף ב' של המרכז הרפואי, ברח' הנרייטה סולד (מול הפקולטה לרפואה). ריפוי בעיסוק נמצא בקומה 1-. 

מספרי טלפון: 04-6828268, 04-6828071

יחידה לטיפול יום ילד ונוער

אל היחידה לטיפול יום ילד ונוער מתקבלים נערים ונערות מגיל 12 ועד 21, הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות שונות, ביניהן, הפרעות פסיכוטיות, הפרעות אפקטיביות, הפרעות חרדה, הפרעות אישיות והפרעות התנהגות, אשר מתפקדים ברמה מספקת להמשך מגוררים בקהילה, בביתם, ומגיעים לטיפול יומי וחוזרים בחזרה לביתם בסוף יום הטיפול. במסגרת האשפוז עוברים הנערים והנערות תהליך אבחוני מקיף, ובהמשכו נקבעת התכנית הטיפולית הכוללת ליווי צוות סיעודי, תכנית לטיפול רגשי, ליווי עוס"ית, מרפאה בעיסוק וטיפול תרופתי כאשר נדרש.

בעת קבלתם עוברים הנערים והנערות הערכה קוגניטיבית ותפקודית בריפוי בעיסוק על מנת להחליט האם ולאיזה טיפול בריפוי בעיסוק הם זקוקים. מטרת ההתערבות בריפוי בעיסוק הינה לעודד את בני הנוער לחזור לתפקוד עצמאי מיטבי, בהתאם למגבלות הקיימות ולרכוש מיומנויות שונות אשר יאפשרו להם השתתפות יעילה במארג החיים. ההתערבות מתמקדת בתחומים רבים ומגוונים החל מבניית סדר יום, התארגנות וניהול זמנים וכלה בעבודה על כישורים חברתיים, יוזמה, בניית קשרים והבנת סיטואציות חברתיות שונות. העבודה בריפוי בעיסוק נעשית באמצעות טיפולים פרטניים ומפגשים קבוצתיים.

 מידע שימושי

מיקום: רח' הנרייטה סולד 5 (מול הפקולטה לרפואה), אגף ב' של המרכז הרפואי זיו, קומה 2. 

מספרי טלפון: 04-6828183, 04-6828053
פקס: 04-6828183
תחנת אחיות: 04-6828183 

דוא"ל: katrin.s@ziv.health.gov.il 

יחידה לטיפול יום מבוגרים 

אל יחידת טיפול יום פסיכיאטרי מופנים אנשים אשר בגלל מצבם הנפשי יצאו ממעגל החיים בחברה ובעבודה וזקוקים לטיפול אינטנסיבי יומיומי, אך אינם זקוקים להשגחה צמודה או לאשפוז מלא. ביחידה לטיפול יום, הטיפול ניתן תוך שמירה על סביבת החיים הרגילה של המטופל עד כמה שאפשר . 

כחלק מתכנית הטיפול, כל מטופל משתתף בקבוצות ריפוי בעיסוק אשר חלקן במתכונת של עבודה בחדר פתוח, וחלקן ממוקדות עיסוק כגון קבוצת בישול ופנאי. בנוסף, עובר כל מטופל הערכה תפקודית וקוגניטיבית ובעקבות הערכה זו נקבעות מטרות טיפוליות אישיות. העבודה על המטרות האישיות נעשית במסגרת הקבוצתית ובמידת הצורך גם במסגרת טיפול פרטני. 

המרפאה בעיסוק מעורבת במילוי סל שיקום, ובמידת הצורך ובהתייעצות עם הצוות הרב מקצועי מבצעת אבחונים קוגניטיביים או תפקודיים נוספים על מנת להשלים את הפרופיל העיסוקי של האדם ולתת המלצות על מסגרות המשך או תכניות שיקום. 

 מידע שימושי

מיקום: רח' פרומצ'נקו, מספר 8-7, צפת. 

ניתן להגיע באוטובוסים מספר 11, 7, 6, 2, ולרדת בתחנת שכונת רימון 

מרפאת בריאות הנפש גיל רך

המרפאה מטפלת בילדים בני 0-6, הסובלים מקשיים רגשיים והתנהגותיים שעשויים לחבל בתהליכי ההתקשרות שבין הפעוט והוריו ובתהליכי ההתפתחות התקינה. בראשית התהליך נערכת אבחנה, לאיתור קשיים רגשיים והתנהגויותהחורגות מהנורמה, אצל הפעוט. 

בתום האבחנה תגובש תוכנית טיפולית הכוללת לרוב טיפול דיאדי: אם - תינוק, אב - תינוק, אם - אב - תינוק. 

הצוות פועל בשילוב עם גורמים טיפוליים נוספים בקהילה. 

הריפוי בעיסוק במרפאה לגיל הרך מספק שירותים לילדים ולמשפחות המופנים למרפאה ומטרתו לשפר את ההשתתפות ולסייע בתפקוד היומיומי של הילדים. העבודה נעשית בחשיבה משותפת עם הרופאה וצוות המטפלים הרגשיים כאשר בתחילה מתבצעת הערכת התפקוד של הילד בתחומים שונים תוך התייחסות למערכות החוש והשפעתן על התפקוד. לאחר ההערכה נבנית תכנית התערבות טיפולית הלוקחת בחשבון את תחומי החוזק של הילד, את צרכי המשפחה ואת דרישות הסביבה. הטיפול מתבצע באווירה תומכת ומחזקת, משחקית ומהנה, תוך מתן הדרכה להורים למטפלים הרגשיים ולמסגרת החינוכית הרלוונטית. 

 מידע שימושי

מספר טלפון: 04-6828250 

פקס: 077-3214030 

מייל : sholamit.h@ziv.health.gov.il 

דרכי הפנייה: ההפנייה לריפוי בעיסוק במסגרת מרפאת בריאות הנפש לגיל הרך נעשית על בסיס החלטת הצוות המקצועי במרפאה ועל פי צרכי הילד. 

 צוות

רוזנבלום אריאלה - מנהלת שירות ריפוי בעיסוק, מרפאה בעיסוק מחלקה פסיכיאטרית מבוגרים, מרפאת בריאות הנפש מבוגרים, פסיכוגריאטריה, מכון ריפוי בעיסוק תחום קוגניטיבי

שאנאן נבילה - מרפאה בעיסוק מחלקה פסיכיאטרית מבוגרים

מירי קצובסקי – מרפאה בעיסוק יחידה לטיפול יום פסיכיאטרי מבוגרים ומחלקה פסיכיאטרית מבוגרים

כהן לבנה - מדריכת תעסוקה מחלקה פסיכיאטרית מבוגרים

ניקולא-מוסא נג'ואן - מרפאה בעיסוק יחידה לטיפול יום פסיכיאטרי מבוגרים

נעם שמעונוב – מרפאה בעיסוק יחידה לטיפול יום ילד ונוער

רגב נגה - מרפאה בעיסוק מרפאת פסיכיאטריה גיל רך

מכון ריפוי בעיסוק 

המכון עוסק בטיפול בפגיעות גף עליון אשר נגרמות כתוצאה מטראומה או מחלות מתפתחות ובטיפול בליקויים קוגניטיביים הנגרמים עקב אירוע מוחי, חבלת ראש ועוד.
המטרה הינה להחזיר את האדם לתפקודו העצמאי היומיומי בעיסוקיו בביתו ובעבודתו, ולהחזיר את התפקוד לחלק שנפגע: גידים ,שרירים, עצבים, עצמות ורקמות רכות. 

היחידה מספקת שירותיה במספר יחידות ומחלקות בתוך בית החולים: אורטופדיה, נוירולוגיה, גריאטריה ומחלקות נוספות על פי הצורך. העבודה במחלקות האשפוז מתמקדת בעיקר בבניית סדים, הפעלת הגף מידית לאחר פציעה, מתן הדרכות ADL(הדרכה לתפקוד יומיומי בסיסי) לאנשים אחרי ניתוחים אורתופדיים שונים, ביצוע הערכות קוגניטיביות ומתן הדרכות למשפחה.

השירות במערך האמבולטורי ניתן למטופלים המופנים על ידי רופאים מכל קופות החולים, צה"ל ומשרד הביטחון כמו כן חברות ביטוח שונות. על פי הפניית הרופא ועל פי הערכה אשר תתבצע במהלך הפגישה הראשונה, הטיפול יכלול תרגול ושיפור תפקודי יומיום, התאמת סדים, טיפול לאחר שברים, טיפול בכוויות, שיקום קוגניטיבי ועוד. השירות ניתן במכון ריפוי בעיסוק. 

 מידע שימושי

מיקום: דרך הרמב"ם צפת, מרכז רפואי זיו, בית הילד, קומה 2-, על יד מכון פיזיותרפיה. 

מספרי טלפון: 04-6828551 

050-6227883 

0773631035- פקס 

דרכי הפנייה: 

מטופלים המאושפזים במחלקה זכאים לטיפול כחלק מתוכנית הטיפול במהלך האשפוז ומופנים למכון על ידי הרופא המטפל במחלקה. על פי רוב, במקרים אלו יגיע צוות ריפוי בעיסוק למחלקה בה מאושפז האדם וייתן את הטיפול שם. 

במידה והמטופל מגיע מהקהילה, הוא יופנה על ידי רופא מטפל בקופת החולים, ועליו להגיע עם התחייבות לטיפול מקופת החולים אליה הוא משתייך. 

צוות

רוזנבלום אריאלה - מנהלת שירות ריפוי בעיסוק, מרפאה בעיסוק מחלקה פסיכיאטרית מבוגרים, מרפאת בריאות הנפש מבוגרים, פסיכוגריאטריה, מכון ריפוי בעיסוק תחום קוגניטיבי.

סבאג רנדה - מרפאה בעיסוק מכון ריפוי בעיסוק

עסאף ג'וסלין - מרפאה בעיסוק מכון ריפוי בעיסוק

אחלאם פרהוד – מרפאה בעיסוק מכון ריפוי בעיסוק

פעילות אקדמית ומחקרית

היחידות השונות בהן פועל שירות ריפוי בעיסוק מוכרות לעבודה מעשית בריפוי בעיסוק וקולטות סטודנטים לאורך השנה לתקופות משתנות בהתאם לדרישות המוסדות האקדמיים. 

בימים אלו צוות מכון ריפוי בעיסוק מעורב במחקר של דר' יורם עוזר העוסק בהשוואה בין תפקוד לפני ואחרי החלפת מפרק CMC ראשון של אגודל. כמו כן, צוות המכון מעביר הדרכות על ריפוי בעיסוק לסטודנטים לרפואה במרכז הרפואי זיו. 

בימים אלו מתבצע מחקר בנושא השתתפות בעיסוקי יום יום ותפיסת איכות חיים - השוואה בין אנשים עם PTSD ואנשים טיפוסיים ובחינת הקשר בין מדדים אלה בקבוצת הניסוי במחלקה פסיכיאטרית מבוגרים ובמרפאה לבריאות הנפש מבוגרים.