ההחלטה לבטל את המענקים לרופאים פוגעת ברפואה בפריפריה

לפני 5 שנים, החליטו במשרד האוצר להקצות סכום של כ- 300,000 ש"ח לטובת רופאים שיבחרו להגיע ולעבוד בבתי החולים בפריפריות. הדבר תרם רבות לרפואה, ורופאים מומחים במקצועות חשובים שמוגדרים "במצוקה", כמו רופאים מרדימים, רפואת פגים ועוד, הגיעו ממרכז הארץ לבתי החולים בדרום ובצפון. השבוע נודע כי הוחלט במשרד האוצר לבטל את המענק החשוב, דבר שהולך לפגוע קשה בבתי החולים בפריפריות.
9/11/2016
דוקטור סלמאן זרקא על רקע בית החולים זיו המרכז הרפואי זיו 

גם לבית החולים זיו בצפת הגיעו מיטב רופאים מומחים מכל רחבי הארץ, בשל תנופת הפיתוח במרכז הרפואי, מאז שנת 2011, ובזכות המענק של משרד האוצר.

ד"ר סלמאן זרקא, מנהל בית החולים זיו אמר בהקשר לסוגיה זו: "התיקון שבוצע לפני 5 שנים, תרם רבות לאיכות הטיפול והשירות בבתי החולים בפריפריה, בצפון ובדרום. רופאים איכותיים הגיעו ממרחק מרכז הארץ בכדי לבצע טיפולים חשובים. התיקון הצליח לשפר משמעותית את הרפואה בפריפריה, וחיזק את המוסדות הרפואיים ברחבי הארץ. אינני מבין כיצד אפשר לסיים מהלך שכזה, ולפגוע במערכת הבריאות בפריפריות".

מהלך משרד האוצר לבטל את המענק החשוב, הוא ההפך ממה שהשר ליצמן ומשרד הבריאות עושים בכדי לחזק את הרפואה בפריפריות בארץ, ובבית החולים זיו בצפת בפרט. ההשלכות של מהלך זה יהיה קשות, ובריאות התושבים ושירותי הרפואה יפגעו משמעותית. ד"ר זרקא מוסיף ואומר: "במידה ובאמת יבוטלו המענקים לרופאים, בית החולים זיו עלול לספוג האטה משמעותית בשירותי הרפואה, ואפילו מכת מוות. המון תחומי רפואה זקוקים לחיזוק ממומחים מקצועיים ממרכז הארץ, לדוגמת רפואת פגיםו עוד. המענק של משרד האוצר היווה עד כה כלי חשוב בעידודם להגיע ולטפל בצפון. אני פונה למשרד האוצר ולשר משה כחלון, ומבקש מהם - לדאוג להשארת המענק, ואפילו להגדלתו! מצוקת הבריאות בפריפריה עומדת על הכף, וחשוב שרופאים מומחים ימשיכו לטפל בציבור שלא מתגורר בגוש דן".